Tanie zwiedzanie – darmowe muzea nie tylko od święta

Dla koneserów sztuki i kultury to był niesamowity weekend. Jak co roku Noc Muzeów przyciągnęła setki tysięcy osób do wszelkiej maści obiektów kultury na nocne i co dla wielu najważniejsze darmowe zwiedzanie. Okazuje się jednak, że chcąc wejść do muzeum za darmo (lub za symboliczną opłatą) nie trzeba czekać cały rok i nierzadko stać w wielogodzinnych kolejkach. Wystarczy wiedzieć gdzie i kiedy muzea są darmowe.

Niewiele osób wie, że ustawodawca gwarantuje nam możliwość bezpłatnego obcowania ze sztuką, a liczne ulgi dodatkowo go rozszerzają. O tym właśnie będzie w dzisiejszym wpisie – kiedy można wejść do muzeum za darmo, a kiedy przysługują ulgi? 

Noc Muzeów czyli kultura przez wielkie Q

Jeżeli trafiłeś na mojego bloga, a tym bardziej do tego wpisu to ciężko mi sobie wyobrazić, że nigdy nie słyszałeś o Nocy Muzeów. Dla pewności jednak przypomnę, że jest to największe i najbardziej powszechne wydarzenie muzealne w Europie, zapoczątkowane w latach 90 w Berlinie. Pierwsza Noc Muzeów w naszym kraju odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, a nieprzerwanie od 2004 roku organizowana jest w Krakowie.

Od kilkunastu lat impreza szybko zyskuje popularność i obecnie organizowana jest w większości miast polski w sobotę przypadającą najbliżej 18 maja (w Krakowie zazwyczaj dzień wcześniej), zaś w Gdańsku tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 21/22 maja.

Niewątpliwą zaletą imprezy jest fakt, że specjalnie na ta okazję otwieranych jest wiele obiektów, które na co dzień nie są dostępne do zwiedzania. Przykładowo w Katowicach odbywają się specjalne koncerty w hali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), a w poprzednich latach można było wejść do dawnego budynku IPN czy zwiedzić podziemia i tunele Urzędu Wojewódzkiego.

Niestety jak to bywa przy tego typu imprezach najciekawsze obiekty są oblegane przez tłumy zwiedzających. Na szczęście jak wspomniałem we wstępie darmowe wejścia nie są tylko raz w roku. Okazuje się bowiem, że zgodnie z prawem muzea muszą być otwarte za darmo przynajmniej raz w tygodniu.

Do muzeum za darmo – ustawowo

Zbiory muzealne to nierzadko element naszego dziedzictwa, a także ważny element kultury i edukacji. Z tego ustawodawca uznał, że każdy powinien mieć bezpłatny dostęp do muzeów i wprowadził w Ustawie o Muzeach zapis, że raz w tygodniu muzea mają obowiązek nie pobierać opłat za wstęp na wystawy stałe.

Zarówno dla miłośników sztuki jak i tych, którzy obcują z kulturą jedynie od święta jest to niewątpliwie atrakcyjna oferta, która w przypadku czteroosobowej rodziny pozwala zachować w kieszeni kilkadziesiąt złotych. Niestety, żeby nie było zbyt różowy, dzień bezpłatny zazwyczaj jest dniem roboczym (i to w środku tygodnia), a w dodatku każde muzeum ustala go indywidualnie, co często uniemożliwia całkowite ominięcie opłat np. podczas całodniowej wycieczki do innego miasta. Jeśli jednak masz dużą rodzinę i jednocześnie chcesz tanio pozwiedzać, mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Sztuka przyjazna rodzinie

Państwo promuje rodziny – w prawdzie z różnym skutkiem, ale w przypadku dostępu do kultury jest nieźle. Przepustką do ogromnych zniżek jest Karta Dużej Rodziny wydawana rodzinom, w których jest przynajmniej trójka uczących się (do 26 roku życia) dzieci.

Benefitów z posiadania KDR jest wiele – zniżki na komunikację miejską, basen czy do teatru – różne instytucje, w różnych regionach Polski mają dla rodzin różne oferty. Wśród tych ofert są oferty muzealne, które często są bardzo atrakcyjne (np. bezpłatne wstępy dla dzieci i zniżki dla rodziców rzędu 80-90%). Aby dowiedzieć się co konkretnie daje karta zazwyczaj trzeba sprawdzić stronę danej instytucji lub przejrzeć informatory miejskie. Za przykład podam Ci Muzeum Narodowe w Krakowie, ale podobne oferty mają również inne instytucje.

Jak widzisz sztuka nie jest dostępna wyłącznie dla wybranych. Państwo, choć nie zawsze radzi sobie z dostarczaniem usług publicznych, tak z dostępem do kultury radzi sobie nieźle. Dlatego też zachęcam Cię do skorzystania z tej naprawdę atrakcyjnej oferty i podzielenia się swoimi wrażeniami i sposobami na ograniczenie kosztów w tym zakresie w komentarzu 😉

foto: Pexels (cc)

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment