Jak założyć firmę w UK? Sprawdzam kolejny sposób na firmę bez ZUS

Za każdym razem gdy przeglądam statystyki bloga ilość odsłon wpisów dotyczących prowadzenia firmy bez ZUS rośnie i rośnie. Nie dziwi mnie to – ponad 1200zł składek, które ma do zapłacenia przedsiębiorca to zdecydowanie zbyt dużo jak na nasze warunki. Dlatego dziś znowu wrócę do tego tematu i pokażę Wam zalety i wady spółki LTD. Zapraszam do lektury.

Partnerem dzisiejszego wpisu jest biuro rachunkowe SOVA Accounting pomagające w rejestracji i prowadzeniu spółki LTD w Wielkiej Brytanii.

Cykl wpisów - "Firma bez tajemnic"

Ten artykuł należy do serii wpisów dedykowanej przedsiębiorcom i tym, którzy chcą nimi zostać.. Czytając wpisy z tej serii uzyskasz wiele praktycznych wskazówek dotyczących wyboru formy działalności gospodarczej. Artykuły można czytać w dowolnej kolejności, ale warto przeczytać wszystkie

Co warto wiedzieć przed założeniem firmy?:

 1. 5 Rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem firmy
 2. Dotacja z PUP - dla kogo jest i czy w ogóle warto?
 3. Lista kontrolna przedsiębiorcy - formularz, którzy pomoże Ci zacząć w biznesie!

Firma bez ZUS - przegląd możliwości:

 1. Jednoosobowa firma bez ZUS? Czy to w ogóle możliwe?
 2. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - wariant 2 osobowy bez ZUS
 3. Spółka LTD w Anglii - ciekawa alternatywa dla płacących podatki w UK

Zabójczy ZUS po raz trzeci

O składkach dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (znanego w niektórych kręgach jako Zakład Utylizacji Szmalu) powiedziałem już sporo na blogu przy okazji wpisów o dwuosobowej spółce z o.o. i szczególnym przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Mimo to natura kronikarza nakazuje mi przypomnieć to jeszcze raz.

Składki ZUS w roku 2019 wynoszą:

 • 539,95 dla nowych przedsiębiorców
 • 1246,92 zł dla pozostałych przedsiębiorców

Płace w ostatnich latach rosną dość szybko i wkrótce składki będą jeszcze wyższe. Jeśli to tego wszystkiego dodamy realia naszej gospodarki wniosek może być tylko jeden – to zabójcze kwoty, a w dodatku utopione. Patrząc realistycznie na wysoką emeryturę z ZUS nie mamy co liczyć, a politycznej woli rozwiązania tego problemu nie widać nawet w odległej perspektywie czasowej.

Trzeba więc szukać alternatyw…

A może wyjechać na zmywak?

Dużo ludzi tak zrobiło. Część sobie to chwali, inni tęsknią za Polską, a jeszcze inni postanowili szukać zachodniego socjalu. Tak czy siak jesteśmy już wiele lat po czasach amerykańskiego snu.

Co prawda ostatnio w Polsce sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawia. Bezrobocie jest niskie, a firmy radzą sobie całkiem nieźle. Mimo to wciąż nierozwiązany pozostaje problem wysokiego ZUS-u.

Moja sugestia o wyjeździe nie jest jednak przypadkowa, bo chcę skierować Twoje oczy w kierunku Wielkiej Brytanii.

A gdyby tak założyć firmę na wyspach?

Wsiąść do samolotu byle jakiego, zarejestrować firmę i spokojnie prowadzić biznes? Można tak zrobić, ale wcale nie trzeba na stałe wyjeżdżać z Polski. Prowadzenie firmy zarejestrowanej w UK jest możliwe bez zamieszkiwania na wyspach. Pytanie tylko czy warto?

Odpowiedź nie jest prosta i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wiele zależy od rodzaju działalności, a także od rodzaju wybranej formy działalności gospodarczej. Kolejna sprawa to skala prowadzonej działalności gospodarczej. Zakładam, że większość właścicieli firm prowadzi biznes na „pełny etat”, ale jeśli Twój biznes jest raczej dorywczą formą zarabiania (tak jest w moim przypadku – zdecydowanie więcej czasu poświęcam studiowaniu) może okazać się to nieopłacalne.

Jakie są zalety rejestracji firmy w UK?

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o podatki. Podobnie jak w Polsce trzeba płacić składki społeczne i podatek dochodowy, ale kwoty wolne od składek i podatku są następujące (aktualizacja: lipiec 2019):

 • 8632 GBP – do tej kwoty dochodu rocznie nie trzeba płacić składek społecznych. To nieco ponad 41 tysięcy złotych.
 • 12500 GBP – kwota wolna od podatku, czyli około 55 tysięcy złotych

To jednak nie jedyna zaleta prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii. Mianowicie prowadząc spółkę w UK nabywasz prawa do brytyjskiej emerytury. Warunkiem koniecznym do nabycia praw emerytalnych jest otrzymywanie przynajmniej płacy minimalnej (452 GBP miesięcznie).

Nie bez znaczenia jest też sprawa kontroli skarbowych – podobno jest ich mniej, a w dodatku są wcześniej zapowiadane. Oczywiście zakładam, że prowadząc uczciwy biznes nie masz się czego bać również ze strony naszej skarbówki, ale z drugiej strony im mniej czasu spędzonego w urzędach tym więcej czasu na prowadzenie firmy.

Każdy kij ma dwa końce – czyli o wadach działalności w Anglii

Zalety systemu podatkowego i przywileje emerytalne okupione są jednak pewnymi ograniczeniami prowadzenia działalności w Polsce. Przede wszystkim aby rozliczać się z podatków z UK Twoja firma nie może mieć biura w Polsce.

W praktyce oznacza to, że jest to rozwiązanie dla tzw. cyfrowych nomadów – programistów, webdevów, copywriterów i wszelkiej maści specjalistów mogących pracować zdalnie i z dowolnego miejsca na ziemi.

Drugi zasadniczy problem to brak możliwości zatrudniania pracowników na umowę o pracę i umowę zlecenie. W grę wchodzi wyłącznie umowa o dzieło, a przecież nie każdą pracę można wykonywać na tej umowie (wkrótce postaram się to wyjaśnić).

Dla kogo jest firma w Wielkiej Brytanii?

Brak możliwości wynajęcia biura w Polsce i zatrudnienia pracowników zawęża liczbę zawodów, których przedstawiciele mogą pozwolić sobie na taką formę działalności. W praktyce zaliczają się do nich głównie:

 • Programiści developerzy, copwyriterzy, graficy i wszyscy inni freelancerzy
 • Twórcy internetowi – blogerzy, youtuberzy (choć tutaj widzę potencjalne wątpliwości)
 • Pośrednicy sprzedaży – z wyłączeniem tych, którzy potrzebują licencji (np. agenci ubezpieczeniowi)

Jak założyć firmę w UK? Wybieramy optymalną formę działalności

We wstępie do artykułu już to zasugerowałem – chcąc założyć firmę w Wielkiej Brytanii należy wybrać spółkę LTD. Do wyboru jest jeszcze self-employment czyli po naszemu jednoosobowa działalność gospodarcza. W prawdzie w tej formie działalności składki wciąż są niskie to największym ograniczeniem jest konieczność rezydowania na wyspach.

Skupmy się na spółce LTD. Mówiąc najprostszymi słowami jest to odpowiedni polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podobnie jak w Polsce konieczne jest posiadanie przez spółkę kapitału zakładowego, tyle że w Wielkiej Brytanii wystarczy zadeklarować… 1 GBP. Nawet nie trzeba tej sumy wpłacać na konto 😉

Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotna jest także księgowość, ale z racji na zupełnie inny system prawny i wymogi dotyczące księgowości nie będę się na ten temat wypowiadał. Nie bez powodu ten artykuł powstał we współpracy z biurem rachunkowym zajmującym się księgowością w Wielkiej Brytanii, ponieważ dla przeciętnego zjadacza chleba samodzielna rejestracja i prowadzenie firmy w obcym kraju może być dość dużą przeszkodą.

Brexit, kontrole i podwójne opodatkowanie – rozmowa z ekspertem

Kilka miesięcy temu Wielka Brytania była języczkiem uwagi wszystkich światowych mediów z powodu Brexitu, czyli decyzji w drodze referendum o opuszczeniu Unii Europejskiej. Nadchodzące opuszczenie wspólnoty rodzi wiele pytań inwestorów i przedsiębiorców. Wśród wypowiedzi polityków pojawiło się tyle wątków, że trudno było wysnuć jakieś konstruktywne wnioski.

Ale od czego mamy księgowych! Zapytałem więc Macieja Micka z firmy SOVA Accounting, która jest partnerem wpisu o te sprawy, które budzą największe obawy.

W czasie kampanii referendalnej w UK słyszeliśmy różne zapowiedzi zarówno ze strony brytyjskich jak i europejskich polityków, stąd uzasadnione pytanie czy Brexit wpłynie na prowadzenie spółki w UK?

Dobre pytanie, mimo że minęło już kilka miesięcy, Brexit wciąż pozostaje gorącym tematem kiedy mowa o prowadzeniu biznesu w UK. Spółka LTD to forma prawna dostępna nie tylko dla Brytyjczyków i obywateli krajów członkowskich UE – jej funkcjonowanie i miejsce opodatkowania określane jest najczęściej w aktach prawnych podpisanych między Wielką Brytanią a konkretnym państwem. W przypadku Polski jest to Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Wielkiej Brytanii z 2006. roku. Podobne umowy podpisały z Wielką Brytanią kraje takie jak Stany Zjednoczone, Chiny, czy Indie, których obywatele odczuli Brexit jako spadek kursu funta i niewiele więcej.

Teraz odpowiadając na Twoje pytanie – ciężko przewidzieć konkretne skutki Brexitu, bo nad jego przebiegiem wciąż toczą się żywe dyskusje, ostatnio nawet mówi się o tym, że może on w ogóle nie nadejść, jednak jeśli chodzi o jego wpływ na przedsiębiorców prowadzących spółki LTD w Wielkiej Brytanii – będzie on znikomy.

Kolejne pytanie dotyczy kontaktów z brytyjską skarbówką. Jak wyglądają kontrole? Czy jest ich dużo i jak się do nich przygotować?

To niektórym może wydać się nierealistyczne, ale brytyjskie urzędy nieustannie starają się ograniczyć kontakt z przedsiębiorcami. Wychodzą z założenia, że czas spędzony na rozwijaniu firmy przyniesie więcej korzyści obu stronom, niż czas spędzony w urzędzie.

Założenia są takie, by kontrole w firmach odbywały się raz na 5 lat. No i słysząc kontrola, myślisz pewnie o grupie urzędników przewracających siedzibę firmy do góry nogami – tak nie jest. Najczęściej, kontrole odbywają się telefonicznie i urząd kontaktuje się z reprezentującym Twoją firmę biurem rachunkowym. Ty, jako przedsiębiorca, dowiesz się o zaistniałej kontroli najprawdopodobniej po fakcie.

Czy to oznacza, że tak naprawdę w ogóle nie trzeba pokazywać się w Wielkiej Brytanii, czy jednak trzeba raz na jakiś czas odwiedzić siedzibę spółki?

Nie musisz jechać do Wielkiej Brytanii aby zarejestrować Spółkę, warto jednak wybrać się tam raz w roku, by w obecności brytyjskiego rezydenta zorganizować formalne zebranie zarządu i spisać z niego protokół. Nie jest to konieczne, jest to jednak pewne zabezpieczenie przed podaniem miejsca rezydencji podatkowej spółki w wątpliwość.

Jak wygląda sprawa podwójnego opodatkowania – czy istnieje zagrożenie obciążenia podatkami zarówno w UK jak i w Polsce?

Na bieżąco śledzimy postępowania ZUSu i Urzędu Skarbowego w sprawach spółek LTD i dotychczas nie zdarzyło się, aby którykolwiek z urzędów podważył funkcjonowanie takiej formy prawnej i nałożył na nią dodatkowy podatek. Jeśli chodzi o brytyjskie urzędy, tu również takich komplikacji nie było.

Problemy pojawiały się jedynie, kiedy:

 • Przedsiębiorca prowadził w Polsce równolegle Działalność Gospodarczą i przestawał płacić składki na ZUS, myśląc, że sama rejestracja Spółki LTD zwalnia go z tego obowiązku,
 • Przedsiębiorca chcąc przenieść działalność do Wielkiej Brytanii rejestrował formę Self-Employed (odpowiednik polskiej DG), zamiast Spółki LTD,
 • Księgowość spółki była prowadzona przez osoby niekompetentne.

Jak wcześniej wspomniałem, istnieją konkretne akta prawne regulujące funkcjonowanie brytyjskich spółek LTD na terenie Polski i tak długo jak dana firma prowadzona jest w zgodzie z ww. aktami nie ma powodów do obaw.

Podsumowanie

Prowadzenie spółki LTD wydaje się być łakomym kąskiem dla freelancerów i wszystkich pracujących w domu. Wysoka kwota wolna od podatku, brak obaw o kontrole i przywileje emerytalne w UK to zachęcająca perspektywa. Z drugiej strony trzeba przynajmniej raz w roku lecieć do UK, a chcąc rozwijać firmę i tak trzeba będzie pomyśleć nad jednym z polskich rozwiązań.

Czy sam zarejestrowałbym spółkę w UK? Gdybym nie studiował, a prowadził firmę z pewnością policzyłbym czy mi się to opłaca. Jeśli jesteś freelancerem i właśnie zakładasz firmę lub zmieniasz jej formę prawną, sprawdź czy warto zarejestrować spółkę LTD.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat polecam bloga partnera wpisu – znajdziesz tam sporo konkretnych tekstów na ten temat. Ponadto jeśli zdecydujesz się na usługi firm Sova Accounting to na hasło „finanse od podstaw” otrzymasz 10% zniżki 😉

Ponadto jeśli masz jakieś uwagi lub pytania – pisz w komentarzu i postaram się uzupełnić informacje 😉

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment