ShareWeek 2017 – Zarabianie, podróże, moda i storytelling, czyli moi tegoroczni faworyci

Jeśli nie wiesz kto to jest Andrzej Tucholski to na chwilę obecną najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś o nim wiedzieć jest fakt, że dał początek jednemu z najfajniejszych rankingów blogerów – Share Week. Wyjątkowość tego rankingu polega na tym, że… tworzą go wszyscy zainteresowani blogerzy. Wystarczy polecić 3 innych blogerów, co kilka akapitów niżej zrobię.

Co to jest Share Week?

We wstępie napisałem, że Share Week to ranking blogów, choć jest to raczej znacznie większy projekt. Powinienem powiedzieć raczej, że jest to dwutygodniowy festiwal eksploracji blogosfery, podczas którego blogerzy, podcasterzy i youtuberzy oddają głosy na innych blogerów i dzielą się linkami do najlepszych blogów, podcastów i kanałów na youtube.

Kogo polecam w tym roku?

W zeszłym roku wskazałem 3 adresy związane biznesem i finansami, ale w tym roku będzie tylko jeden blog biznesowy, jeden podróżniczy i jeden…. modowy. Do tego dwa kanały na youtubie i podcast.

Blogi i blogerzy

Jak zarabiać pieniądze? – Mateusz Kiszło wraz ze swoim blogiem znalazł się w zestawieniu już rok temu i w tym roku jeszcze bardziej zasłużył, żeby się w nim znaleźć. Przyznam szczerze, że co prawda ostatnio nie mam fazy na blogi biznesowe i rzadziej zaglądam na „Jak zarabiać pieniądze?”, to wciąż artykuły stoją na wysokim poziomie merytorycznym i niezależnie od mojego widzimisię są godne polecenia.

Tematy poruszane przez Mateusza są przeróżne i warto poskakać po różnych podstronach, żeby znaleźć coś dla siebie. Na uwagę zasługują także podcasty, które nawet dla mnie są ciekawe, choć podcastów generalnie nie lubię.

Podróżniccy – Wstyd się przyznać, ale o blogu Jakuba i Ani Górnickich dowiedziałem się dopiero w listopadzie podczas krakowskiego Smok Bloga. Piękne zdjęcia, prosto złożone historie i  genialny sposób podania treści sprawiają, że blog po prostu się wybija z tłumu. Nie potrafię tego lepiej ująć – po prostu kliknij i czytaj/oglądaj obrazki.

Modeste – pewnie zastanawiasz się co na mojej liście robi blog o modzie damskiej? Powodem jest nie tyle sam blog, bo osoba blogerki – Mai Puente, która zasługuje na zauważenie z powodu jej projektów. Maja jest licealistką, blogerką i… projektantką mody, która organizuje własne pokazy i tworzy własne kolekcje.

Nawet jeśli nie interesujesz się modą, a już w szczególności damską, zapamiętaj to nazwisko. Coś czuję, że jeszcze będę miał sporo satysfakcji z racji, że wieszczę Mai duży sukces, który dzięki wytrwałości pewnie przyjdzie za kilka(naście) lat.

Youtuberzy

O ile blogi czytam przeróżne, tak w przypadku kanałów na youtubie jestem bardzo wybredny. Żeby znaleźć się na mojej liście ulubionych youtuberów musisz spełnić następujące warunki:

  • Opowiadać jakąś historię – film musi być filmem, a nie czytanym z kartki oświadczeniem odrętwiałego biurokraty za biurkiem. Z tego względu odpadają wszystkie kanały gamingowe, tworzone wyłącznie wyłącznie w domu/studiu i opierające się wyłącznie na gadaniu do kamery. Jasne – czasem można, ale lubię akcję, egzotyczne lokacje i wybuchy.
  • Nie opierać kanału na zapraszaniu gości – mam jakąś awersję do oglądania „gadających głów” na youtubie. Mam wrażenie, że 99% tego typu kanałów prowadzą osoby, które poruszają tematy albo kompletnie prozaiczne i nic nie wnoszące do życia, albo bardzo wyniosłe, które są zbyt poważne na filmiki w sieci. Jak chcę sobie pooglądać rozmowę z gościem to włączam telewizję i oglądam polityków, którzy co prawda nie zawsze merytorycznie, ale jednak mówią na interesujący mnie temat społeczny. Gadające głowy na youtube to w moim przypadku rzadki wybór.
  • Musisz reprezentować odpowiedni poziom intelektualny – odpowiedni to znaczy twój kanał nie powinien być adresowany do klas 4-8 przyszłej podstawówki (obecnie 4-6 podstawówki i 1-2 gimnazjum), nie opierać się na milionie emoji i problemach 12 latków. Jeśli którykolwiek z Twoich filmów zawiera słowo „drama” w kontekście ciemnych sprawek innych youtuberów prawdopodobnie nigdy nie znajdziesz się w moim rankingu (choć mogę się mylić).

Po tej niezbyt rygorystycznej ocenie na polskim youtubie zostały… 4 kanały, przy czym polecę tylko dwa:

Włodek Markowicz – człowiek, którego chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Mistrz składania historii, który stawia na jakość, a nie ilość. I choć Włodek ostatnio postawił na podcasty z gośćmi, to starsze nagrania wciąż są aktualne i wciąż najlepsze na polskim youtubie.

Karol Paciorek – do niedawna wraz obok Włodka „Lekko stronniczy”, dziś autor świetnego kanału „Kto wie ten wie”. Ciekawe tematy podane w znakomity sposób i przede wszystkim adresowane do  myślącego widza sprawiają, że filmy Karola po prostu ogląda się przyjemnie.

Podcasterzy

Wielokrotnie na blogu wspominałem, że podcastów nie słucham z jednym małym wyjątkiem. Jest nim „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego. Podejrzewam, że szersze przedstawienie tego podcastu nie jest konieczne, ale warto zwrócić uwagę, że pomimo długości nagrań są naprawdę łatwe w odbiorze. Michała po prostu słucha się przyjemnie, choć do nawyku odpalania nowego odcinka zaraz po premierze jest mi bardzo daleko.

Poleć swoich faworytów

ShareWeek to zdecydowanie jedna z tych akcji, w których warto wziąć udział. Dlaczego? Bo można poznać dziesiątki ciekawych blogów i zdobyć nowych czytelników. Polecanie innych po prostu się opłaca, a być może dzięki temu czytelnicy innych blogerów trafią również na Twojego bloga.

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment