Gaz ziemny – co warto wiedzieć przed sezonem grzewczym? Praktyczne porady

Letnie upały odchodzą w zapomnienie i zamiast o klimatyzacji myślimy już o ogrzewaniu. Zwiększone zużycie prądu zamieniamy więc na zwiększone zużycie ciepła. Nadchodzi czas przeglądu kosztów ogrzewania

Przyznam szczerze, że jako mieszkaniec bloku podłączonego do sieci ciepłowniczej, rzadko zastanawiam się nad cenami węgla i gazu, ale wiele naszych mieszkań oraz biur wciąż jest ogrzewanych przez piece na te paliwa. Dziś jednak na tapetę biorę gaz ziemny, a konkretnie koszty gazu.

Okazuje się bowiem, że choć do większości budynków płynie ten sam gaz ziemny, jego ceny mogą się znacząco różnić. Zatem jak płacić mniej? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. 

Ten artykuł skierowany jest do małych firm, które zużywają nie więcej niż 20 MWh gazu rocznie. Rozpatruję tutaj przykład rodzinnego przedsiębiorstwa i biura z ogrzewaniem gazowym, a więc najpewniej znajdującego się w budynku jednorodzinnym, kamienicy lub niewielkim budynku biurowym o podstawowym standardzie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne od węglowego?
  • Jak zoptymalizować zużycie gazu w firmie?
  • Jak płacić mniej za gaz ziemny?
  • Ile wynoszą różnice w cenach gazu między ofertami różnych sprzedawców?
  • Jak zmienić sprzedawcę gazu?

po prostu energia logo Partnerem artykułu jest firma Po Prostu Energia oferująca gaz i prąd dla przedsiębiorstw, w atrakcyjnych cenach. Zachęcam do sprawdzenia oferty.

Idzie smog, ale nie od gazu

Powiedzmy sobie otwarcie – gaz ziemny jest bardziej ekologiczny od węgla. Kotły gazowe w przeciwieństwie do węglowych nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji.

Po pięciu latach spędzonych w Krakowie i licznych wizytach u rodziny na prowincji muszę powiedzieć, że jest to dla mnie dość ważne kryterium. Od dziecka mam delikatne oskrzela, a smog sprawia, że mogę chorować nawet całą zimę. Jestem więc wielkim zwolennikiem wyrugowania węgla z miast i wsi, a kotły gazowe są dobrą alternatywą w rozsądnej cenie. 

Co musisz wiedzieć przed sezonem grzewczym?

Znam ludzi, którzy na samą myśl o sezonie grzewczym robią się lekko nerwowi. Gęsty smog, wymiana pieców, nieszczelności, awaria instalacji, wstrzymane dostawy to tylko niektóre z katastroficznych wizji, jakie na szczęście nie mają pokrycia w rzeczywistości. Gaz ziemny to ekologiczne, a w przypadku prawidłowej eksploatacji instalacji i urządzeń, również bezpieczne paliwo.

Faktem jest, że konieczność ogrzewania domu, mieszkania lub biura stwarza dodatkowe koszty. Na szczęście w ocieplonych budynkach nie są one takie straszne, bowiem oscylują w okolicach 14-20zł za m2 rocznie. Co więcej droższa okazuje się klimatyzacja, której coraz chętniej używamy latem. Oznacza to więc paradoksalnie, że… zimą mamy szanse zaoszczędzić. 

Ogrzanie 15m2 pomieszczenia w przeciętnym, ocieplonym budynku to koszt około 210 zł rocznie. Z kolei klima działająca w tym samym pomieszczeniu to koszt około 50 zł miesięcznie, co za sezon maj-wrzesień daje nam około 250 zł. 

Istotną informacją jest również rozróżnienie rozliczenia od m3 i KWh. Jeszcze kilka lat temu koszt gazu podawany był w m3, jednak z uwagi na występujące różnice w kaloryczności paliwa obecnie rozliczamy się od kWh. Dzięki tej zmianie, wprowadzonej w 2014 roku, koszty gazu są bardziej przejrzyste i łatwe do porównania. 

Jak ograniczyć zużycie gazu ziemnego podczas sezonu grzewczego?

Najbardziej oczywistym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest ograniczenie zużycia ciepła. Sposobów na oszczędności jest od groma. Poniżej prezentuję, moim zdaniem, 7 najważniejszych zasad, które przyczynią się do obniżenia kosztów ogrzewania w Twoim biurze.  

#1 Utrzymuj optymalną temperaturę – o ile w domu optymalny zakres temperatur to między 19 a 25 stopni, to w biurze spokojnie możesz utrzymywać dolny pułap. Jako zimnolub skłaniałbym się nawet ku nieco niższej temperaturze. Do utrzymania optymalnego ciepła warto zainwestować w instalację z termostatem, dzięki czemu nie ryzykujesz przegrzania pomieszczenia, a co za tym idzie wygenerowania niepotrzebnych kosztów. 

#2 Wietrz krótko, ale intensywnie – jeśli okna w biurze są otwierane, wietrz krótko, ale intensywnie. Nawet 5 minut wystarczy, żeby wypełnić pomieszczenie świeżym powietrzem. Uchylone okno przez wiele godzin nie będzie skutecznie wentylować pomieszczenia, za to skutecznie utrudni ogrzewanie. 

#3 Nie wyziębiaj biura – wietrzenie biura nocą i całkowite wyłączenie ogrzewania na noc lub weekend nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza podczas mrozów. Wyziębione pomieszczenie trudniej ponownie ogrzać do pożądanej temperatury. Jeśli w biurze jest zainstalowany termostat, warto utrzymywać po opuszczeniu biura temperaturę ok. 15 stopni Celsjusza.  Wyjdzie taniej niż ogrzewanie go na nowo każdego poranka. 

#4 Regularnie zlecaj przeglądy kotła gazowego – dobrze utrzymany sprzęt posłuży dłużej, a straty energii będą mniejsze. O bezpieczeństwie nie wspomnę! 

#5 Zamontuj ekrany zagrzejnikowe – ściana, zwłaszcza nieocieplona, potrafi pochłonąć sporo ciepła, które mogłoby zostać w ogrzewanym pomieszczeniu. Sposobem na to są ekrany zagrzejnikowe, które odbijają ciepło i tym samym przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. 

#6 Do aranżacji biura zatrudnij profesjonalistów – dobrze zaprojektowane biuro jest nie tylko eleganckie i funkcjonalne, ale również posiada dobrze rozplanowaną instalację i przepływ powietrza. Dobre agencje mają pod ręką sprawdzonych fachowców, którzy zadbają o każdy detal, łącznie z kwestiami dotyczącymi zużycia energii i ciepła. Co prawda, tacy „cudotwórcy” sporo kosztują, ale miałem okazję widzieć takie transformacje i w długiej perspektywie naprawdę warto się nad nimi zastanowić.

#7 Komputery też grzeją – na szczęście czasy komputerów z Pentium D, który sam potrafił ogrzać pokój minęły, ale chyba każdy ma czasem ciepłe kolana od laptopa. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji komputerom w firmie nie tylko przyczyni się do ich cichszej pracy, ale również do rozprowadzenia ciepła po pomieszczeniu. To serio działa, o czym świadczą pomysły ogrzewania domów… serwerami.  A propos komputerów – zachęcam do przeczytania o tym jak tanio kupić komputer?

Przynajmniej część z tych porad jest tak oczywista, że… warto je przypomnieć. Niestety zbyt wiele razy przekonałem się, jak często zapominamy o najbardziej oczywistych sprawach. Jeśli jednak trzy pierwsze porady wejdą Ci w nawyk, będzie znacznie łatwiej wygenerować oszczędności. 

Przyczytaj także: Jak oszczędzać pieniądze? – 10 kroków do trwałych nawyków finansowych.

Jak zoptymalizować koszt zakupu gazu?

Pierwszym krokiem oczywiście powinno być przeanalizowanie obecnej umowy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na taryfę i opłaty stałe. 

Kolejnym krokiem jest analiza dotychczasowego zużycia, a w przypadku gdy planujesz zmiany w firmie (większe biuro, dodatkowa produkcja) warto pokusić się o prognozę zużycia. Może się bowiem okazać, że Twoje zużycie jest na tyle duże, że sprzedawca gazu będzie miał dla Ciebie korzystniejszą taryfę. 

Warto przemyśleć również kwestię gwarancji niezmienności ceny. Co prawda, w ostatnich latach cena gazu jest w miarę stabilna, ale przy dużym zużyciu nawet niewielkie odchylenia mogą zrobić różnicę. Przeskok z 12 na 14 groszy wydaje się niewielki, ale to wzrost o ponad 16%! 

Może się więc okazać, że oferta nawet pozornie droższa jest bardziej atrakcyjna. Z drugiej strony podejmujemy ryzyko, że wskutek rynkowego krachu, gaz ziemny będzie kosztował grosze, a my będziemy płacić jak za zboże. 

Przeczytaj także: Jak oszczędzać wodę podczas zmywania?

Ile kosztuje gaz ziemny u różnych dostawców?

Pomimo, że w naszych rurach płynie ten sam gaz, jego cena może się różnić. Porównałem oferty wiodących dostawców gazu w kilku porównywarkach z pierwszej strony w Google i okazało się, że różnice mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. 

Bazę do wyliczeń stanowił wariant W3 przy zużyciu 20MWh rocznie. Wariant w sam raz dla niedużej firmy zajmującej budynek wielkości domu jednorodzinnego. 

Gaz ziemny - co warto wiedzieć przed sezonem grzewczym? Praktyczne porady 1
Porównanie ze strony Enerad.pl

Między najtańszą, a najdroższą ofertą różnica wyniosła ponad 1050 zł rocznie, a mówimy tu o dość niewielkim zużyciu. Jest to więc zauważalna kwota, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę  jak niewiele formalności trzeba załatwić, by ją uzyskać. 

Jak zmienić dostawcę sprzedawcę gazu?

Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu jako świeżo upieczony student czekałem kilka godzin na przepisanie umowy w gazowni. Oczywiście musiałem dostarczyć cały stos dokumentów, które tak naprawdę udowadniały, że nie jestem wariatem, który chce płacić za gaz w cudzym mieszkaniu. 

Dziś zmiana sprzedawcy gazu jest znacznie prostsza i sprowadza się do udzielenia pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy. Podpisując umowę z Po Prostu Energią, powierzasz załatwienie wszystkich spraw pracownikom firmy i nie musisz się tym dalej martwić. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w serwisie Po Prostu Energia.

Podsumowanie

Sezon grzewczy nie musi być straszny dla Twojej firmy, pod warunkiem, że masz świadomość swoich kosztów i jesteś w stanie je kontrolować. W artykule przedstawiłem kilka pomysłów na zmniejszenie kosztów gazu dla Twojej firmy, ale jestem pewien, że nie wyczerpałem tematu. 

Zachęcam Cię więc do dzielenia się sposobami na ograniczenie kosztów ogrzewania i zużycia gazu.  Jeśli jest coś, czego tutaj nie wymieniłem – koniecznie podziel się tym w komentarzu. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Po Prostu Energia.

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

1 comment add your comment

Leave a Comment