Rozwój osobisty

W swoim życiu przeczytałem masę kiepskich książek – być może dlatego, że nikt mi nie polecił tych dobrych. Tymczasem od początku bloga otrzymuję pytania jakie książki ekonomiczne warto przeczytać? Gdybyś miał polecić jedną książkę o biznesie to co by to było? Po kilku latach postanowiłem solidnie rozszerzyć ranking książek ekonomicznych, które warto przeczytać o nowe pozycje.

Nowa lista na 2021 rok zawiera kilka nowych pozycji, lecz niezmiennie jest listą najbardziej wartościowych książek o finansach osobistych, biznesie i ekonomii. Wśród 12 świetnych pozycji, które wymieniam znajdziesz wiele takich, do których będziesz wracać. Czy przekonałem Cię do dalszej lektury?

Czytaj dalej

Jak połączyć rozrywkę z rozwojem intelektualnym? Na przykład poprzez gry planszowe. Nie jestem typem gracza i w moim życiu zagrałem może najwyżej w 20 różnych planszówek, ale jedna szczególnie mocno odcisnęła się na moim rozwoju intelektualnym.  

Planszówki często kojarzymy z brodatymi nerdami zwiedzającymi na tekturowej planszy mroczne podziemia pełne przygód. Czasem też gramy w coś mniej zajmującego przy piwie. Tymczasem grą planszową są również szachy, o których wszyscy słyszeli, ale 99% społeczeństwa nie ma pojęcia jak w to grać. 

Celem tego wpisu jest zaprezentowanie korzyści płynących z gry w szachy dla rozwoju intelektualnego, ale w kontekście realnych korzyści, które odniosłem. Artykuł skierowany jest więc zarówno do wszystkich, którzy słyszeli o dobrym wpływie szachów – przedsiębiorców, pracowników etatowych, menedżerów, jak i rodziców szukających dodatkowych możliwości rozwoju intelektualnego dla dzieci.

Czytaj dalej

Pierwszy semestr roku szkolnego to dobry moment, żeby pomyśleć o przyszłości swoich (jeśli jesteś uczeniem) lub Twoich dzieci (jeśli jesteś rodzicem). Jedną z kluczowych kwestii dla ucznia kończącego szkołę podstawową jest wybór liceum i rozszerzenia, które de facto determinuje wybór przedmiotów maturalnych. Te z kolei determinują dostępne kierunki studiów i tak w wieku 13-14 lat uczeń decyduje o całej swojej przyszłości. 

Czy jest więc inna, interdyscyplinarna droga? Owszem, jest, ale znacznie trudniejsza. Niemniej jeśli uczeń przez nią przebrnie na studiach, a później na rynku pracy ma szansę uzyskać przewagę. Mowa o maturze międzynarodowej, znanej również jako IB, czyli International Baccalaureate.

Czytaj dalej

Ile razy zdarzyło Ci zaliczyć obsuwę przy realizacji własnych postanowień? A może powinienem zadać pytanie odwrotne? Bardzo prawdopodobnie jest, że Twój problem leży błędnym określaniu celów. Z pomocą przychodzi metoda SMART, którą z powodzeniem stosują menedżerowie na całym świecie. Ty też możesz to zrobić, ponieważ jest łatwa do opanowania.

Czytaj dalej

Popularnym stwierdzeniem w branży SEO, czy szerzej marketingu internetowego jest formułka „content is king”. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku różnego rodzaju prezentacji – treść może się nie przebić jeżeli nie jest zachowana odpowiednia forma.

Jak więc sprawić by prezentacja zachęcała, a słuchacze nie zasnęli? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, do których doszedłem w ciągu wielu lat praktyki począwszy od szkoły, przez studia, po projekty dla klientów i prezentacje na konferencjach. Czytaj dalej

Od lat w czołówce najbogatszych i najpotężniejszych ludzi świata. Bezapelacyjnie jeden z najsłynniejszych na świecie inwestorów na świecie. Potentat biznesu, miliarder, filantrop. Tak w kilku zdaniach można scharakteryzować Warrena Buffeta. Kim jest i w czym tkwi sekret amerykańskiego inwestora – zwanego „Wyrocznią z Omaha”? Jakimi zasadami kieruje się podejmując decyzje inwestycyjne? Czytaj dalej

Mam to! Postawiłem ostatnią kropkę w mojej pracy licencjackiej, a tym samym dokonałem kolejnego osiągnięcia w mojej edukacji. Co prawda czeka mnie jeszcze jeden egzamin i obrona, ale jako taką edukację na poziomie licencjata ukończyłem i chcę się z Tobą podzielić kilkoma przemyśleniami na temat studiów ekonomicznych.

Czy warto studiować ekonomię? Jaka praca czeka po ekonomii? Czy egzamin z mikroekonomii jest trudny? Dziś odpowiadam na te i inne pytania, które możesz mieć jako maturzysta szukający idealnych studiów.

Czytaj dalej

Jeśli nie wiesz kto to jest Andrzej Tucholski to na chwilę obecną najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś o nim wiedzieć jest fakt, że dał początek jednemu z najfajniejszych rankingów blogerów – Share Week. Wyjątkowość tego rankingu polega na tym, że… tworzą go wszyscy zainteresowani blogerzy. Wystarczy polecić 3 innych blogerów, co kilka akapitów niżej zrobię. Czytaj dalej

W zarządzaniu czasem i zwiększaniu efektywności w pracy z pomocą przychodzą rozliczne aplikacje, dzięki którym łatwo uporządkujesz zadania, stworzysz listę priorytetów, a Twój smartfon skutecznie przypomni Ci o zaległych sprawach. Brzmi jak plan idealny, ale tak nie jest.

Podstawowym problemem w zarządzaniu czasem jest sam proces zarządzania, który w niektórych przypadkach może być tak czasochłonny, że korzyści z planowania będą minimalne. Zatem jak nie wpaść w pułapkę nadmiernego planowania i odnieść realną korzyść z użytkowania aplikacji? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć.

Czytaj dalej