Od czegoś trzeba zacząć

Witam serdecznie na moim blogu. To tyle tytułem wstępu, bowiem blog w dużej mierze ma być o oszczędzaniu, a również czas warto oszczędzać. Mimo to od czegoś trzeba zacząć dlatego powstał ten wpis.

Przechodząc do meritum, jesteś właśnie na blogu, Finanse od podstaw, którego tematyka skupia się wokół finansów osobistych – a w szczególności zarabiania, oszczędzania i racjonalnego wydawania pieniędzy.

Kim jestem?

Mam dwadzieścia lat i zaczynam drugi rok studiów ekonomicznych. Pochodzę z typowej rodziny klasy średniej, w której nie ma biedy i niedojadania, ale także nie ma kokosów i nowej S-klasy w garażu. Mimo to dzięki umiejętności przewidywania i planowania wydatków potrafię dobrze wykorzystać każdy wydany grosz, dzięki czemu pomimo skromnego, studenckiego budżetu nie muszę martwić się o swoje finanse.

O czym będzie ten blog?

Kilka słów powiedziałem już we wstępie, ale chciałbym jeszcze trochę rozwinąć ten wątek. Otóż chciałbym aby treść tego bloga stanowiła połączenie wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu oraz inwestowaniu pieniędzy. W końcu nie ma oszczędności bez zarobku, a nie ma zarobku jeśli nasz pracodawca nie zainwestuje swojego czasu i pieniędzy. Chcę by mój blog traktował finanse osobiste kompleksowo i był przydatny dla jak najszerszej grupy czytelników, mimo że głównym adresatem są ludzie przed trzydziestką, zwłaszcza studenci. Do najważniejszych tematów, które zamierzam poruszyć w najbliższych miesiącach należą:

  • Droga do samodzielności – jestem na etapie stopniowego usamodzielniania się. Opisałem to m.in w tym wpisie.
  • Planowanie wydatków – jak nie dać się zaskoczyć nieoczekiwanym wydatkom i zawsze mieć plan awaryjny. Np. warto przeczytać o tym jakie wydatki warto planować z wyprzedzeniem?
  • Optymalizacja kosztów – rozsądne wydawanie pieniędzy wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń, a wręcz pozwala kupić więcej za mniej. Napisałem już np. wpis o optymalizacji kosztów studiów.
  • Oszczędzanie to nie skąpstwo – jak oszczędzać nie rezygnując z życia
  • Budowanie oszczędności i poduszki finansowej – nie daj się zaskoczyć podczas realizacji swoich celów. Patrz wpis o poduszce finansowej studenta.

Co mnie inspiruje do pisania bloga?

Przyznam szczerze, że to nie jest moja pierwsza przygoda z blogowaniem. Wcześniej prowadziłem kilka blogów z różnym skutkiem (najlepszy z nich był w bardzo szerokiej czołówce w swojej tematyce). Można powiedzieć, że pisanie mam we krwi, a tematyka finansów jakoś przewijała się przez moje życie. Jednak bezpośrednia inspirację stanowi blog Michała SzafrańskiegoJak oszczędzać pieniądze?”, który ucywilizował wielu Polaków, a mnie dał wiele pożytecznej wiedzy i pozwolił mi wprowadzić pewną metodykę do moich intuicyjnych działań.

Mimo to nie mam zamiaru niczego kopiować. Michał powiedział bardzo wiele na temat finansów osobistych i trudno się z nim równać, ale do wielu spraw można podejść na różne sposoby. Właśnie to inne podejście chcę prezentować i mam nadzieję wytrwać w tym jak najdłużej.

Bądź na bieżąco!

Mam nadzieję, że ten wstęp przybliżył Ci sylwetkę bloga i zachęcił do dalszej lektury. Jeśli masz jakieś przemyślenia na temat tego wpisu i całego bloga, proszę podziel się nimi w komentarzu, abym wiedział co myślą na temat mojej pracy czytelnicy.

Ponadto jeśli podoba Ci się mój blog, proszę o polubienie i obserwowanie w social media dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, a ja dotrę do nowych czytelników.

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment