20 nawyków, które ułatwią Ci oszczędzanie pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy może mieć różne oblicza, o czym świadczą setki blogów finansowych. Każdy ma swoje sposoby, którymi się mniej lub bardziej chętnie dzieli. W oszczędzaniu oprócz sposobów bardzo ważne są nawyki, czyli czynności, które powtarzamy z przyzwyczajenia.

W tym wpisie chciałbym podzielić się z Tobą dobrymi nawykami, dzięki którym wydaję mniej i oszczędzam więcej. Wszystkie z nich z powodzeniem stosuję, dzięki czemu jestem w stanie zaoszczędzić więcej niż robiłem to wcześniej.

1. Zobowiązania stałe reguluj zaraz po wypłacie

Do kategorii płatności stałych można zaliczyć czynsz, rachunki za media, raty, spłaty kart kredytowych (polecam mój artykuł o kartach) i inne zobowiązania, które mają charakter cykliczny. Wykonywanie ich zaraz po wypłacie powoduje, że z konta szybko znika duża suma, co wywołuje psychiczną presję na większe zaciskanie pasa.

Ponadto dzięki zbiorczemu opłaceniu stałych zobowiązań zmniejszasz ryzyko zaciągnięcia debetu. W przeciwnym wypadku łatwo zapomnieć o rachunku czy racie i nagle okaże się, że wydałeś za dużo na inne cele.

2. Po rachunkach przelej oszczędności na konto oszczędnościowe.

Gdy już opłacisz rachunki czas na oszczędności. Potraktuj to jak ratę i co miesiąc przelewaj stałą kwotę na konto oszczędnościowe lub inwestycje. Teraz na koncie masz dokładnie tyle ile musi Ci wystarczyć na życie do kolejnej wypłaty. Wierz mi, to bardzo ułatwia oszczędzanie i jeszcze bardziej mobilizuje.

3. Zostało Ci coś na koncie? Przelej to razem z oszczędnościami.

Nawet jeśli wyśrubujesz kwotę oszczędności, to wciąż mogą Ci zostać na koncie jakieś drobne. Jeśli tak jest to przelej je wraz z „ratą oszczędnościową”. Jak mówi przysłowie grosz do grosza a będzie kokosza.

4. Planuj wydatki z wyprzedzeniem

Nie wszystko da się zaplanować, ale wiele wydatków da się przewidzieć z wyprzedzeniem. Aby się nie powtarzać odeślę Cię do mojego niedawnego artykułu na temat 12 typów wydatków, które można zaplanować z wyprzedzeniem.

5. Korzystasz z czegoś w firmie? Kupuj to na firmę!

Masz firmę? W takim razie nie ma powodu, żeby rzeczy z których korzystasz w firmie kupować poza nią. Laptop, telefon, samochód to najczęstsze wydatki, które można wrzucać w koszty, więc nie ma powodu żeby tego nie robić.

Jeżeli dany koszt ma uzasadnienie w Twojej działalności gospodarczej i równocześnie używasz danej rzeczy do użytku prywatnego to porozmawiaj ze swoim księgowym na temat zakupów na firmę. Możesz zaoszczędzić całkiem sporo płacąc mniejszy podatek dochodowy.

6. Wypinaj urządzenia z gniazdka

Urządzenie wpięte do gniazdka pobiera prąd niezależnie czy z niego korzystasz czy nie. Po co więc płacić za coś czego nie potrzebujesz.

Wypinanie urządzeń z gniazdek po zakończeniu użytkowania jest jednym z moich największych sukcesów jeśli chodzi o zmianę nawyków. Przez lata się tego u mnie nie robiło i rachunki za prąd biły rodziców po oczach.

7. Rób listę zakupów

Szansa na zakup „tego śmiesznego sera” z promocji w supermarkecie lub zbędnego „przydasia” w sklepie budowlanym drastycznie zmniejsza się jeśli masz listę zakupów. Serio!

Przed wyjściem z domu wystarczy poświęcić 3 minuty na stworzenie listy i przynajmniej kilka stów rocznie zostanie w Twojej kieszeni.

8. Minimalizuj konieczność chodzenia do sklepu

Jeśli nie Twoja rodzina nie należy do nieopanowanych żarłoków robienie zapasów ma sens. Kupując większe ilości łatwiej trafić na promocje, a dodatkowo minimalizujesz konieczność chodzenia do sklepu. To drugie z kolei zmniejsza ryzyko kupna „tego śmiesznego sera” lub innego „przydasia”.

9. Planuj pranie i zmywanie

Bęben pralki został zaprojektowany tak, żeby pomieścić więcej 3 koszulki, a zmywarka mieści więcej niż talerz, garnek i 3 kubki. Warto wziąć sobie tą wiedzę do serca, bo każde użycie tych urządzeń powoduje koszty energii elektrycznej, wody i detergentu.

O tanim zmywaniu pisałem już prawie 4 lata temu i artykuł jest aktualny do dziś. Temat prania podjęła Ania Legenza na swoim blogu.

10. Bierz szybki prysznic

Dobre 10 lat temu podczas kryzysu wodnego w Wenezueli dyktator kraju, Hugo Chavez powiedział jedną z najmądrzejszych rzeczy w swoim życiu. „Myję się 2 minuty i nie śmierdzę”.

Szybki prysznic jest pod tym względem równie skuteczny co trwający 20 minut „rytuał”, a oszczędność wody i pieniędzy może zachęcać. Kilka minut wystarczy, żeby uzyskać trójkąt niemożliwy (tanio, szybko i dobrze), a dodatkowo jeszcze jest ekologicznie.

11. Podróże pociągiem planuj z wyprzedzeniem

Bilety na pociąg jak na samolot są tańsze jeśli trafisz na wczesną pulę. Warto z tego skorzystać, bo oszczędność może wynieść kilkadziesiąt procent.

Nie wiem jak Ty, ale ja swoje podróże koleją jestem w stanie planować z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem i często to wystarcza to uzyskania pokaźnych zniżek. Na przykład w ten weekend jadę do warszawy za 50zł w obie strony, zamiast za 135zł (mam zniżkę studencką, więc normalną cenę pomnóż razy 2).

12. Korzystaj z komunikacji miejskiej jeśli możesz

Na początku roku kupiłem samochód i zrobiłem nim 2,5 tysiąca kilometrów. Drugie tyle zrobiłem komunikacją miejską, która wciąż mi się opłaca.

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście z dobrą komunikacją i tanim biletem miesięcznym (Katowice do nich nie należą) możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Samochód zostaw sobie na dłuższe trasy lub dojazd do miejsc do dużymi parkingami i słabym połączeniem komunikacją miejską.

20 nawyków, które ułatwią Ci oszczędzanie pieniędzy 2

13. Używaj kuponów rabatowych

Mistrzem w wyszukiwaniu „cebuladeals” jest mój brat, ale ja też doceniłem kody rabatowe. W sieci istnieją setki stron z kuponami, a sklepy internetowe często oferują rabat po zapisaniu się na newsletter.

10%, czasem 15% to wbrew pozorom konkretny grosz, a mail, który podajesz nie musi być Twoją główną skrzynką. I nie ma w tym ani grama „cebuli”. Jeśli przedsiębiorca oferuje Ci konkretną zniżkę to znaczy, że transakcja mu się opłaca. A jak z niej skorzystasz profit będzie również dla Ciebie.

14. Kupuj najtańszą wodę lub pij kranówkę

W wielu miejscach kranówka jest naprawdę niezła, ale najtańsza woda z supermarketu też jest niczego sobie. Jeśli nie zależy ci na walorach smakowych Muszynianki lub innej bardzo wysoko zmineralizowanej wody, nie ma sensu przepłacać za wodę, która w gruncie rzeczy smakuje tak samo.

Oprócz jednej czy dwóch kiepskich wód, wszystkie niegazowane wody butelkowane, o mineralizacji mniejszej niż 800mg/l smakują bardzo podobnie. Niezależnie czy kosztują 50 gr czy 2,5 zł za butelkę 1,5l.

15. Okazyjnie korzystasz z usługi abonamentowej? Wyłącz subskrypcję natychmiast po jej włączeniu.

Netflixa czy Xbox Ultimate włączam 2-3 razy do roku (zwykle w święta, wakacje i ferie). Niestety raz czy dwa zdarzyło mi się o tym zapomnieć i kilkadziesiąt złotych poszło na marne.

Od tego czasu mam prostą zasadę. Gdy włączam okazyjnie subskrypcję, zaraz po płatności ją wyłączam. W ten sposób przez cały miesiąc cieszę się usługą i nie muszę się martwić, że zapomnę ją wyłączyć.

16. Korzystaj z darmowych okresów próbnych

Kolejne irracjonalne zachowanie z którym się spotkałem to opłacanie nieznanej usługi od razu, mimo możliwości skorzystania z okresu testowego. Trial jest właśnie po to, żeby sprawdzić usługa jest tym, czego szukasz.

17. Oddawaj produkty na gwarancję

Znam ludzi, dla których gwarancja jest nic nieznaczącym świstkiem i potrafią wywalić 1,5 rocznego laptopa, bo się zepsuł. A gwarancja? W przypadku elektroniki wbrew pozorom większość usterek jest objętych gwarancją i nie ma najmniejszego powodu by z niej nie korzystać.

Nie wiem czemu tak wielu ludzi tego nie robi, mimo że korzystając z przysługującego im prawa mogą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

18. Kupuj dobre jakościowo rzeczy

Kolejnym złym nawykiem, które obserwuję wśród wielu osób to podejście do jakości. Niestety wciąż wolimy tanie zamiast dobrego. W wielu przypadkach okazuje się, że chciwy dwa razy traci i w efekcie musi wydać znacznie więcej niż kupując dobrą rzecz.

Być może jest to kwestia niskich płac – doskonale rozumiem osoby, które szybko czegoś potrzebują, ale nie mogą pozwolić sobie na większy wydatek. Jeśli jednak jesteś w stanie przewidzieć zakup z wyprzedzeniem to zdecydowanie warto dołożyć do wyższej trwałości i jakości.

19. Segreguj śmieci

Im większa rodzina tym więcej możesz zaoszczędzić, bowiem odbiór odpadów segregowanych jest tańszy niż w przypadku śmieci niesegregowanych.

Stawki różnią się w zależności od miejscowości, ale różnice sięgają kilkudziesięciu procent. Ponadto biorąc pod uwagę sytuację na rynku odpadów możesz spodziewać się podwyżek opłat.

20. Dawaj dobry przykład domownikom

Ostatni dobry nawyk na liście. Dobry przykład może zdziałać cuda i sprawić, że nie tylko Ty będziesz żył oszczędnie. Przekonanie domowników do zmian może być trudne, ale jest możliwe.

Moim małym sukcesem w tej dziedzinie jest niemal całkowite wyeliminowanie kupowania toreb foliowych. Obecnie kupujemy je wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, gdy zapomnimy z domu toreb materiałowych. W ten sposób oszczędzamy drobne i dbamy o środowisko.

A jakie są Twoje nawyki wspomagające oszczędzanie pieniędzy

Powyższa lista to tylko wycinek tego co można robić, by wspomóc oszczędzanie pieniędzy. Z pewnością są jeszcze dziesiątki innych sposób, z których nie korzystam i których pewnie nie znam.

I tu mam pytanie do Ciebie. Jakie są Twoje nawyki wspomagające oszczędzanie pieniędzy? Czy korzystasz z czegoś z tej listy? A może masz inne sposoby. Odpowiedzią koniecznie podziel się w komentarzu.

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

5 comments add your comment

 1. U mnie od lat sprawdza sie regularność. Jak czegos nie zrobie od razu po wyplacie to pozniej nie ma szans, zeby do tej kasy wrocic. Pieniadze płyna jak woda… wiec w sumie i dobrze ze te z ppk przelewaja sie automatycznie miesiac w miesiac. To daje jakas plynnosc finansowa konta

 2. Stawiam przede wszystkim na regularne wykonywanie rozliczeń i sumienne szykowanie swojego budżetu domowego. Szukam oczywiście też opcji na oszczędzanie (czy to na prądzie, czy ogrzewaniu, czy innych wydatkach bieżących). Też wolę od razu opłacić wszelkie rachunki i raty a następnie żyć za to, co pozostało. Po drodze uwzględniam też oszczędności (na fundusz bezpieczeństwa oraz wcześniejszą spłatę zobowiązań). Pozwolę sobie przy okazji zaprosić na stronę https://sposobnafinanse.pl/ gdzie też dzielę się swoim sposobem na radzenie sobie z budżetem domowym. Pozdrowienia dla Oszczędzających :).

 3. Wody mineralne oprócz smaku mają również minerały – najlepsze są te, które mają stosunek magnezu do wapnia 3:1; gazowanie wody mineralnej, a minerały to dwie różne kwestie. Gazowanie ma za cel stworzenie złudzenia chłodu i orzeźwienia przez musowanie.
  Kranówka jest różnej jakości to trzeba by mieć taki flirt wody, żeby było to w miarę bezpiecznę.
  Ja jednak postawiłbym na jakość. Ten odwiert 100m w głąb ziemi po coś się robi.

  Jak miałbym zaproponować Pańskim czytelnikom jeden mocny nawyk, to według mnie najpotężniejszy jest 7dmy nawyk z książki Coveya „7nawyków skutecznego działania”. To „drwalski” nawyk, „ostrzenia piły”. Czyli poprawiania swoich nawyków, żeby były jeszcze bardziej ostre. Toś jak Kaizen.

  Pozdrawiam,
  Konrad z Effectiveadvisor.pl

Leave a Comment