Czy warto kupić szablon z themeforest? Zalety i wady płatnych motywów do WordPressa

Czy warto kupić motyw z Themeforest? A może lepiej użyć darmowego motywu do WordPressa lub odwrotnie – zamówić dedykowany motyw? Po długiej przerwie wybrałem pierwszą opcję. Czy było warto zaryzykować ponad 60 dolarów?

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Jakie są zalety i wady motywów z Themforest?
 • Jakie są alternatywy?
 • Co może Cię zaskoczyć przy zakupie?

Mimo, że mam na koncie sporo realizacji, a poprzedni motyw mojego bloga był od początku moim dziełem tym razem postanowiłem jednak na gotowe rozwiązanie i kupiłem szablon z Themeforest. Dzięki niemu odświeżyłem wygląd bloga i wdrożyłem kilka nowości w kwestii SEO.

Efekty możesz ocenić samodzielnie – moim zdaniem są całkiem niezłe, choć z pewnością nie idealne. Wpisując numer karty do formularza płatności liczyłem jednak, że zgodnie z opisem uda mi się wdrożyć więcej nowych funkcjonalności. Przeliczyłem się, choć wcześniej już miałem niemiłe doświadczenia z płatnymi motywami.

Zalety motywów z Themeforest

Motywy z Themeforest mają kilka niewątpliwych zalet, których nie mają darmowe szablony do wordpressa. W dużym skrócie to duże możliwości konfiguracji i prawidłowe działanie na wszystkich popularnych urządzeniach. Ale zalet jest więcej. Ja dostrzegam przynajmniej pięć:

 • Łatwo budować rozbudowane serwisy – dzięki wizualnym kreatorom treści i dziesiątkom modułów łatwo zbudować rozbudowany serwis czy tylko z pozoru prostego landing page’a. To chyba największa zaleta płatnych motywów.
 • Niska cena – kilkadziesiąt dolarów to naprawdę niewielka cena za możliwości jakie daje płatny motyw. Zlecenie stworzenia strony opartej dedykowany szablon to koszt przynajmniej 2 tysięcy złotych, a w przypadku bardziej rozbudowanych serwisów kwoty mogą być 5 i 6 cyfrowe. Ponadto tańsze rozwiązania często będą miały kiepskie możliwości samodzielnej rozbudowy (o ile w ogóle jakieś będą miały).
 • Dobry support – motywy, które są znane tysiącom internautów zazwyczaj mają dobry support. Nawet jeśli autor motywu odpowiada zdawkowo, duże grono użytkowników z pewnością znajdzie odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.
 • Mobile friendly – dużą zaletą płatnych szablonów jest ich dopracowanie pod względem obsługi urządzeń mobilnych. Envato (właściciel Themeforest) dba o wysokie standardy pod tym względem, dlatego możesz być pewny, że kupując szablon będzie prawidłowo działał na telefonach i tabletach.
 • Łatwo wprowadza się drobne zmiany – dodatkowy moduł we wpisach czy sekcja na stronie głównej nie jest dużym wyzwaniem, jeśli posiadasz dobry motyw. W przypadku motywu darmowego lub dedykowanego bez odpowiedniego buildera drobne zmiany będą wymagały grzebania w kodzie strony.

Wady motywów z Themeforest

Po stronie wad umieściłem o mniej pozycji niż po stronie zalet, ale w moim przekonaniu wady mają dużo większy kaliber niż korzyści. Co prawda patrzę na to z perspektywy webdevelopera, ale ostatecznie na końcowego użytkownika również mają one przełożenie.

 • Śmieciowy kod – motywy z Themeforest to tony śmieciowego kodu. Serio. Jeśli dorzucimy do tego Visual Composera, możesz być pewny, że 80% wczytywanego kodu, skryptów i styli jest kompletnie niepotrzebne.
 • Większość motywów wolno się wczytuje – duża ilość kodu i skryptów powoduje wolne wczytywanie strony. To spory problem dla SEO. Na szczęście istnieją wtyczki, które mogą przyspieszyć stronę, ale wynik na urządzeniach mobilnych prawdopodobnie wciąż będzie daleki od idealnego. Ograniczone możliwości konfiguracji – wiele motywów jest reklamowanych jako bardzo szeroko konfigurowalne, ale gdy przychodzi do prostych zmian stylów – fontów czy kolorystyki, wówczas trzeba się solidnie namocować. Ograniczone możliwości konfiguracji są poniekąd pokłosiem ociężałego kodu, w którym setki klas w różnych konfiguracjach się nadpisują.
 • Musisz doinstalować mnóstwo wtyczek – aby motyw wykorzystywał wszystkie „swoje” możliwości producent zasugeruje instalację „kilku wtyczek”. Ja zainstalowałem tylko te najpotrzebniejsze i było ich prawie 20.

Mój przypadek:  konfigurując nowy motyw bloga spotkałem się z nieoczekiwanymi błędami i niestabilnością strony. Podobny przypadek spotkał mnie przy jednym ze zleceń, mimo że w obu przypadkach używałem wysoko ocenianych szablonów. Nie chcę wyrokować czy jest to normą (zwłaszcza, że zrealizowałem kilka bezproblemowych projektów), ale na pewno warto poczytać komentarze przed zakupem motywu.

Co musisz wiedzieć kupując motyw?

Jeśli zdecydujesz, że płatne motywy są dla Ciebie, przed zakupem musisz wiedzieć jeszcze o dwóch bardzo ważnych rzeczach:

 • Twoja strona nie będzie wyglądała tak jak na demo – dema prezentowane na stronie Themeforest posiadają odpowiednio dobrane zdjęcia, tytuły oraz leady dzięki czemu bardziej przykuwają oko. Jeśli nie masz zróżnicowanych, wysokiej jakości zdjęć i nie przestrzegasz ściśle rygorów dotyczących tytułów, prawdopodobnie Twój serwis nie będzie wyglądał tak atrakcyjnie jak demo.
 • Do ceny musisz doliczyć VAT – Szablon kosztuje 49 dolarów? Przygotuj się na wydatek rzędu 63 dolarów! Ceny podane na karcie motywu są cenami netto, do których trzeba doliczyć VAT kraju w którym rozliczasz się z fiskusem. W Polsce musisz doliczyć 23%. Ponadto jest jeszcze 2 dolary opłaty manipulacyjnej, którą także widać dopiero przy płatności.
 • Co miesiąc możesz pobrać darmowy motyw – Jakub w komentarzu słusznie mi przypomniał, że każdego miesiąca Envato udostępnia jeden produkt z każdego ze swoich sklepów zupełnie za darmo. W przypadku szablonów z Themeforest są to raczej średniaki, ale wszystkim, którzy robią/planują robić coś na Youtubie gorąco polecam pobieranie elementów z Videohive, bo dla początkujących są naprawdę dobre.

Jak nie motyw z Themeforest to co?

Świat motywów do WordPressa nie kończy się na Themeforest. Na rynku są setki tysięcy lepszych lub gorszych szablonów. Osobiście preferuję 3 alternatywy wobec produktów Envato.

 • DIVI – wspominałem o tym motywie już kilkukrotnie. Jeśli szukasz taniego rozwiązania do budowania prostych stron firmowych lub landing page’s to DIVI w 100% cię zadowoli. Szablon kosztuje 89 dolarów (+ VAT) i możesz go zainstalować na dowolnej liczbie domen.
 • Monstroid2 – naprawdę fajny szablon, który ostatnio miałem przyjemność recenzować. Dobrze działa z Elementorem i daje spore możliwości personalizacji.
 • Hueman – darmowy szablon do budowania blogów i małych portali. Możliwości konfiguracji nie są spektakularne, ale motyw jest nieźle zoptymalizowany i łatwy w edycji.
 • Usługi webdevelopera – jeśli nie radzisz sobie samodzielnie z konfiguracją strony lub po prostu chcesz to komuś zlecić to webdeveloper może skonfigurować motyw lub stworzyć nowy – unikalny.

Ogłoszenie: Jeśli szukasz webdeva, który stworzy dla Ciebie profesjonalnie wyglądającego bloga lub stronę firmową, zachęcam do kontaktu ze mną. Zajmuję się Tym od lat i chętnie podejmę się kolejnych projektów.

Podsumowanie – to w końcu warto kupić motyw z Themeforest?

I tak i nie. Jeśli szukasz motywu dla bloga lub małego portalu i nie chcesz wydawać fortuny na dedykowany motyw, Themeforest jest dla Ciebie. Z kolei do stworzenia prostej strony firmowej polecam jedno z rozwiązań opisanych powyżej.

Niezależnie od tego , którą opcję wybierzesz moja ocena o szablonach z Themeforest jest pozytywna. Nie wszystko jest idealne, ale w tej cenie ciężko o lepszą alternatywę, dlatego chętnie polecam to rozwiązanie osobom z ograniczonym budżetem.

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment