Microsoft OneNote – prosty notatnik, który musisz mieć

Zarządzanie notatkami jeszcze dwa tygodnie temu nie było moją mocną stroną. Fakt miałem w różnych miejscach zapiski dotyczące najważniejszych pomysłów czy zadań, ale były one porozrzucane lub co najmniej nie poukładane jak należy. Z pomocą przyszedł Microsoft OneNote, którego polecam każdemu z całego serca.

W dzisiejszym wpisie chciałbym krótko przedstawić ten genialny notatnik i pokazać Ci jego możliwości w pełnej krasie.

OneNote – czyli notuj lepiej

Moja przygoda z OneNote prawie rok temu, gdy szukałem jakiegoś prostego notatnika na telefon, w którym mógłbym przygotowywać na brudno krótkie teksty do skopiowania lub zapisać coś na szybko, gdy nie miałem pod ręką kartki, a musiałem szybko coś zanotować. Zdawałem sobie sprawę, że nie do tego służy ta aplikacja, ale w myśl zasady, „jak coś jest głupie, ale działa to już nie jest głupie” nie przejmowałem się tym i nie szukałem innej aplikacji.

Znaczącą w moim myśleniu przyniosło dopiero spotkanie z Michałem Szafrańskim w Katowicach, gdy przez chwilę na rzutniku pojawiła się aplikacja Nozbe. To właśnie było to czego szukałem – notatnik, w którym można robić zakładki i spisywać pomysły. Niestety Nozbe ma dwie zasadnicze wady – po pierwsze nie jest dostępne na Windows Mobile, a po drugie jest relatywnie drogie w stosunku częstotliwości z jaką bym korzystał i liczbą opcji z których bym nie korzystał (200zł rocznie to tyle co dobry hosting dla małego portalu). Zaczęły się więc poszukiwania – w pewnym momencie odpaliłem Nirvanę, ale angielski interfejs i brak aplikacji na Windows Mobile szybko mnie zniechęciły. I wtedy pojawił się on…

One Note w wersji odkryłem właściwie przypadkiem – po prostu potrzebowałem coś skopiować z telefonu i nie chciało mi się robić tego ręcznie, więc wrzuciłem notkę na telefonie do OneNote i odpaliłem na laptopie. Wtedy właśnie odkryłem, że to znacznie bardziej użyteczna aplikacja niż mi się dotychczas wydawało.

Czym jest OneNote?

W dużym skrócie to wielki zeszyt, w którym możesz robić listy zadań do odhaczenia, notatki, spisywać pomysły i segregować je tematycznie w notatnikach i zakładkach. W przeciwieństwie do oprogramowania GTD nie ma jednak kalendarza, list „to do” i alarmów (a przynajmniej nie zauważyłem takich funkcji w darmowej wersji), ale też nie takie jest przeznaczenie tego oprogramowania.

OneNote przede wszystkim świetnie sprawuje rolę tablicy z karteczkami i bazy pomysłów czy zadań o krótkim terminie ważności (te odleglejsze zdecydowanie lepiej zapisywać w kalendarzu). Ja wykorzystuję go do obu celów, choć częściej jako bazę pomysłów, lub tak jak napisałem wcześniej jako notes tymczasowy na telefonie.

Najważniejsze zalety programu:

  • Prowadzenie wielu notesów (podobnie jak w Nozbe i innych GTD)
  • Możliwość wykorzystania jako „tablica z karteczkami”
  • Proste tworzenie list „to do”
  • Możliwość synchronizacji na wielu urządzeniach za pomocą konta Microsoft
  • Wersja online
  • Darmowy 🙂

Podstawowe ograniczenia:

  • Brak kalendarza
  • Brak powiadomień i alarmów

A Ty z jakich programów do notowania korzystasz? Koniecznie podziel się swoimi rozwiązaniami w komentarzu i zapisz się na newsletter, w którym dzielę się swoimi patentami na wiele spraw 😉

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment