12 książek ekonomicznych, które warto przeczytać

W swoim życiu przeczytałem masę kiepskich książek – być może dlatego, że nikt mi nie polecił tych dobrych. Tymczasem od początku bloga otrzymuję pytania jakie książki ekonomiczne warto przeczytać? Gdybyś miał polecić jedną książkę o biznesie to co by to było? Po kilku latach postanowiłem solidnie rozszerzyć ranking książek ekonomicznych, które warto przeczytać o nowe pozycje.

Nowa lista na 2021 rok zawiera kilka nowych pozycji, lecz niezmiennie jest listą najbardziej wartościowych książek o finansach osobistych, biznesie i ekonomii. Wśród 12 świetnych pozycji, które wymieniam znajdziesz wiele takich, do których będziesz wracać. Czy przekonałem Cię do dalszej lektury?

Jakiś czas temu dałem czytelnikom listę najciekawszych blogów finansowych (nota bene wymagająca podobnej aktualizacji). W tym wpisie będą to książki ekonomiczne, a żeby być dokładniejszym książki o finansach osobistych, biznesie i ekonomii. Książki, które polecam są przede wszystkim dla osób rozpoczynających edukację finansową, ale jest też kilka bardziej zaawansowanych pozycji. Kluczem była jednak łatwość w odbiorze, a przede wszystkim wysoki poziom merytoryczny.

W internecie znajduje się wiele list książek o tematyce ekonomicznej i finansowej, ale większość autorów preferuje edukację w konkretnym kierunku. Jedni wolą finanse osobiste, inni pozycje czysto ekonomiczne.

Taki podział ma sens, bowiem przeciętny Kowalski nie potrzebuje zaawansowanej wiedzy z makroekonomii. Mimo to uważam, że warto zwrócić uwagę na pewne pozycje, bowiem pozwalają one na zrozumienie pewnych procesów gospodarczych mających przełożenie na naszą codzienność. Na mojej liście znajdziesz zarówno książki finansowe, ekonomiczne jak i książki o biznesie.

Aktualizacja na rok 2021

Od pierwszej wersji wpisu minęło ponad 5 lat, dlatego co jakiś czas dokonuję aktualizacji listy. Lista obejmująca pierwotnie 6 pozycji rozrosła się do ponad 10 i została podzielona na 2 działy: Finanse osobiste i prowadzenie biznesu.

Jeśli nie prowadzisz firmy, prawdopodobnie pozycje dotyczące własnej firmy będą dla Ciebie mniej interesujące (choć wciąż bardzo wartościowe). Ponadto dodałem do wpisu porównywarkę ofert, dzięki której znajdziesz najtańszą opcję zakupu podanych tytułów. Linki z porównywarki są linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że otrzymam drobną prowizję, jeżeli zdecydujesz się na zakup.

Żeby jednak był w pełni uczciwym koniecznie muszę stwierdzić, że nie wszystkie pozycje koniecznie muszą stać na półce – w opisach zamieściłem adnotację, do których książek zdecydowanie warto wracać, a które są do przeczytania jednorazowo i raczej się do nich nie wraca.

Książki, które dodałem w ostatniej aktualizacji:

 • Finansowy Ninja, Michał Szafrański – Finanse osobiste
 • Finansowa Forteca, Marcin Iwuć – Finanse osobiste
 • 50 praw marketingu, Jacek Kotarbiński – Własna firma
 • Zaufanie czyli waluta przyszłości, Michał Szafrański – Własna firma
 • 5 Najważniejszych pytań, Peter Drucker – Własna firma
 • Tworzenie Modeli Biznesowych. Podręcznik wizjonera, Alexander Osterwalder – Własna firma

Książki o finansach, które warto przeczytać

Na pierwszy ogień idzie lista najlepszych książek o finansach osobistych, ponieważ ta kwestia dotyczy każdego, niezależnie od tego gdzie pracuje i ile ma na koncie. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją edukację finansową na te pozycje warto zwrócić uwagę.

Uwaga: lista jest uporządkowana według proponowanej kolejności czytania. Niekoniecznie oznacza to, że pozycja nr 1 jest lepsza od pozycji nr 2, lecz logicznie jest zacząć od ogółów, by później przejść do pozostałych pozycji.

Finansowy Ninja – Michał Szafrański

Odnoszę wrażenie, że chyba jestem ostatnią osobą, która opisuje „Finansowego Ninję”, bo od premiery książki minęły prawie 4 lata. Jeśli jednak nie jesteś jedną z ponad 100 tysięcy osób, które kupiły książkę i bliżej nieznanej ilości, które wypożyczyły ją z biblioteki to najwyższy czas nadrobić zaległości.

Finansowy Ninja to kompleksowy podręcznik do finansów osobistych. Niezrównany Michał Szafrański, autor bloga Jak Oszczędzać Pieniądze w prosty sposób opisuje kolejne etapy kontrolowania swoich finansów – począwszy od nawyków, przez budowanie oszczędności, po inwestowanie i optymalizację podatkową.

Ogromną zaletą książki jest jej uniwersalność i kompleksowość. Niezależnie od tego czy masz kilkaset tysięcy długu, czy dwa razy tyle do zainwestowania na pewno znajdziesz praktyczne porady dopasowane do Twojej wiedzy. Gdybym mógł kupić tylko jedną książkę o finansach osobistych wybrałbym właśnie „Finansowego Ninję”.

Finansowy Ninja sprzedawany jest wyłącznie w oficjalnym sklepie Michała. Jeśli widziałeś książkę w innym miejscu, prawdopodobnie jest to książka używana lub spoza oficjalnej dystrybucji (buybox wskazuje kilka ofert, jednak wszystkie są droższe od oficjalnego sklepu).

Finansowy Ninja sprzedawany jest wyłącznie w oficjalnym sklepie Michała. Jeśli widziałeś książkę w innym miejscu, prawdopodobnie jest to książka używana lub spoza oficjalnej dystrybucji (buybox wskazuje kilka ofert, jednak wszystkie są droższe od oficjalnego sklepu).

Finansowa Forteca – Marcin Iwuć

Tak jak Michał Szafrański stworzył najlepszy podręcznik do finansów osobistych, tak Marcin Iwuć napisał prawdopodobnie najlepszą książkę o inwestowaniu dla początkujących. Na prawie 800 stronach Marcin Iwuć omawia najważniejsze aspekty inwestowania – zaczynając od podstaw strategii, przez odpowiednie przygotowanie, zasady panujące na rynkach po omówienie konkretnych form inwestowania pieniędzy.

Po wieloma względami „Finansowa Forteca” jest lepiej napisaną i ciekawszą pozycją niż Finansowy Ninja, lecz nie jest to najważniejsze, ponieważ obie książki dotyczą zupełnie różnych zagadnień. Co prawda z niektórymi opiniami autora się nie zgadzam (np. dotyczącymi walut obcych), jednak w dużej mierze jest to kwestia moich indywidualnych preferencji.

Finansowa Forteca to świeża pozycja (wydana jesienią 2020 roku) i podobnie jak „Finansowy Ninja” należy to tych, które warto przeczytać i do nich wracać. Dlatego też jeśli szukasz pierwszej książki o inwestowaniu gorąco polecam zakup tej pozycji. Póki co dostępność książki w bibliotekach jest niewielka, a z po przeczytaniu z pewnością będziesz do niej wracać.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego tytułu, Finansowa Forteca jest dostępna wyłącznie w oficjalnym sklepie autora – inne oferty to książki używane, lub droższa, nieoficjalna dystrybucja.

Skoro jesteśmy już przy temacie inwestowania polecam również mój artykuł o inwestowaniu w siebie.

Jak zadbać o własne finanse – Marcin Iwuć

Pozycja numer 3 to książka wcześniejsza Marcina Iwucia „Jak zadbać o własne finanse” to znakomita pozycja dla wszystkich tych, którzy dopiero raczkują w tematyce finansów osobistych, a chcą poprawić swoją sytuację poprzez uporządkowanie budżetu domowego. 10 prostych kroków, dostosowanie do polskich realiów to dokładnie to czego oczekuję od książki tego typu.

Co prawda po premierze Finansowego Ninja nie jest to już tak „konkurencyjna” pozycja, ale wciąż warta przeczytania i być może nawet kupienia.

Bogaty ojciec biedny ojciec – Robert Kiyosaki

„Bogaty ojciec biedny ojciec” to historia dwóch ojców – statecznego Pana na etacie, który z biegiem czasu stawał się coraz biedniejszy i zabieganego przedsiębiorcy, który przez lata budując własną firmę stał się jednym z najbogatszych ludzi na Hawajach. Książka Roberta Kiosakiego znakomicie pokazuje różnice w podejściu do pieniądza ludzi bogatych i biednych (mentalnie) i skutki jakie to przynosi. To właśnie ta pozycja bardzo często polecana jest jako elementarz dla wszystkich tych, którzy chcą zmienić swoją sytuację finansową.

Aktualizacja: Jakiś czas temu dowiedziałem się, że Kiyosaki tak naprawdę dorobił się… na pisaniu o bogactwie. Stawia to autora w bardzo niekorzystnym świetle (trochę to taki przekręt). Co prawda dalej jest to ciekawa książka, ale raczej jako pozycja uzupełniająca. Ja jej nie kupiłem i prawię na pewno nie kupię. Polecam skorzystanie z biblioteki (w większych bibliotekach dostępna bez większego trudu), ale jeśli chcesz ją mieć w swojej biblioteczce to wciąż jest łatwo dostępna (lista poniżej).

Fastlane Milionera – MJ Demarco

„Fastlane Milionera” – Autor książki, MJ Demarco to człowiek, którego dziecięcym marzeniem było kupić sobie Lamborghini i je zrealizował. Głównym celem książki jest pokazanie, że mozolne oszczędzanie na emeryturę nie przynosi oczekiwanych efektów, bo po prostu na emeryturze będzie już zbyt późno, żeby w pełni korzystać z życia.

Z perspektywy czasu odbieram tą pozycję bardziej jako kolejne amerykańskie, coachingowe gadanie, choć na pewno ciekawsze niż wiele podobnych pozycji typu „jak zarabiać na zarabianiu”. Z pewnością nie jest to książka, do której będę wracał i sugeruję wypożyczenie jej z biblioteki. Dla chętnych zostawiam jednak linki do zakupu.

Książki biznesowe, które warto przeczytać

Książek o biznesie jest cała masa i zakładam, że o większości nawet nie wiem. Na tej liście prezentuję subiektywne zestawienie jedynie 5 książek o biznesie, choć pewnie w przyszłości uzupełnię je o kolejne pozycje, zwłaszcza te bardziej zaawansowane, które poznałem podczas rozwoju naukowego.

Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera – Alexander Osterwalder

„Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” to jedna z najbardziej znanych książek o biznesie. Jej autorzy – Alexander Osterwalder i Yves Pigneur opisują w niej swoje narzędzie do tworzenia modeli biznesowych – Business Model Canvas (które opisywałem w podlinkowanych wpisie).

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, tę książkę koniecznie musisz przeczytać i zdecydowanie powinieneś mieć ją na półce. Narzędzie w niej opisywane jest bowiem świetnym sposobem na przepracowanie nowych pomysłów biznesowych, a z książką jest to zdecydowanie łatwiejsze.

5 najważniejszych pytań – Peter Drucker

Tą krótką, nieco ponad 100 stronicową książkę odkryłem przypadkiem podczas pisania pracy magisterskiej, a do jej przeczytania skłoniło mnie nazwisko „tytana zarządzania” – Petera Druckera. Choć „5 najważniejszych pytań” jest pracą zbiorową Druckera, Collinsa, Kotlera, Kouzesa, Rodin, Rangana i Hasselbein to właśnie ten amerykański profesor jest głównym autorem.

5 najważniejszych pytań to absolutny „must read” dla przedsiębiorcy na każdym etapie prowadzenia biznesu. Autorzy zadają bowiem pytania całkowicie fundamentalne, które dotyczą misji, klientów, wartości, wyników i planów. Co więcej książka zawiera bardzo przydatne narzędzie samooceny, które warto wykorzystać do ewaluacji swojego biznesu.

Mimo że jest to dość krótka pozycja, to zdecydowanie warto do niej wracać, a przez to warto ją kupić i trzymać na półce w najlepszym towarzystwie. Niestety książka jest praktycznie niedostępna. Pozostają więc dobrze zaopatrzone biblioteki lub poszukiwania na allegro.

50 praw marketingu – Jacek Kotarbiński

50 praw marketingu to najnowsza książka Jacka Kotarbińskiego – znanego i doświadczonego eksperta w tym zakresie.

Na niecałych 200 stronach autor w nieco żartobliwy sposób opisuje prawa rządzące działami marketingu i w polskich firmach. Mimo lekkiego tonu jest to jednak pozycja dla zaawansowanych – osób na kierowniczych stanowiskach i właścicieli firm. Dla początkujących marketerów i właścicieli jednoosobowych firm będzie to po ciekawa pozycja na jedno popołudnie, która opisuje „marketingowe piekiełko”. Obawiam się jednak, że osoby nie mające wpływu na decyzje swoich przełożonych nie poczują głębi tej pozycji.

Czy warto kupić 50 praw marketingu? Ja kupiłem i pewnie będę co jakiś czas odświeżał sobie niektóre fragmenty, ale jeśli nie jesteś menedżerem lub właścicielem firmy to wypożyczenie z biblioteki (o ile książka jest już dostępna) powinno być wystarczające.

Zaufanie, czyli waluta przyszłości – Michał Szafrański

Mam wrażenie, że w tym rankingu nazwisko Michała przewinęło się więcej razy niż fraza „książki ekonomiczne”, ale nic nie poradzę, że jego książki są tak dobre.

Zaufanie czyli waluta przyszłości to w zasadzie case study drogi Michała na absolutny top polskiej blogosfery. Ograniczenie opisu tej książki do case study byłoby jednak nie na miejscu, ponieważ autor zawarł w niej dziesiątki świetnych porad dotyczących rozwijania biznesu internetowego (m. in dzięki lekturze Zaufania zmieniłem szablon bloga na obecny).

Zaufanie czyli waluta przyszłości ma ponad 400 stron, ale jest to pozycja niezwykle lekka. Pomimo, że czytanie dłuższych tekstów idzie mi przeciętnie, Zaufanie… dosłownie połknąłem w dwa wieczory.

Czy warto kupić tę książkę? Uważam, że tak, jednak jeśli nie jesteś blogerem raczej nie będziesz do niej wracać. Jeśli jednak prowadzisz biznes w sieci to z pewnością warto mieć tę pozycję pod ręką.

Książka dostępna jest w sklepie autora, jednak w przeciwieństwie do Finansowego Ninja została wydana w modelu hybrydowym. Oznacza to, że kupisz ją również w innych miejscach (często taniej). Jeśli jednak planujesz zakup innych produktów Michała to warto skorzystać z zakupu w pakiecie w oficjalnym sklepie.

Blog – pisz kreuj, zarabiaj – Tomek Tomczyk

Czas na najbardziej kontrowersyjną pozycję na liście. Co do licha książka o prowadzeniu bloga robi w zestawieniu książek o biznesie? Odpowiedź kryje się w podejściu autora do spieniężania bloga.

Tomek Tomczyk w „Blogu” dobitnie pokazuje, że wszystko ma swoją cenę, o każdy szczegół trzeba zadbać i wszystko trzeba z góry ustalić. Chociaż nie jest to pozycja o finansach to mimo to w bardzo ciekawy sposób pokazuje stosunek do pracy i pieniądza. I choć jak sama nazwa wskazuje „Blog” to pozycja bardziej skierowana do blogerów to zdecydowanie warta przeczytania także przez tych, którzy nie prowadzą biznesu w sieci.

Książka jest do kupienia w oficjalnym sklepie Tomka. Ja skorzystałem z biblioteki i nie żałuję. Przeczytałem tę książkę ponad 5 lat temu i wciąż nie czuję potrzeby wracania do niej.

Książki ekonomiczne, które warto przeczytać

Książki ekonomiczne wydzieliłem jako osobną grupę, ponieważ prezentowane pozycje dotyczą ogólny zasad panujących na rynku. Na dzień dzisiejszy lista obejmuje tylko 2 pozycje. Wynika to z faktu, że na studiach czytałem głównie pozycje naukowe, które dla laików raczej nie będą ciekawe, ani szczególnie przydatne.

Prawdę powiedziawszy książki ekonomiczne, w przeciwieństwie do książek o biznesie i finansach osobistych są raczej dla pasjonatów i patrząc z perspektywy czasu traktuję je raczej jako dodatek do listy.

Ekonomia w jednej lekcji – Henry Hazlitt

Kolejna pozycja to „Ekonomia w jednej lekcji” Henry’ego Hazlitta. Była to moja pierwsza „poważna” książka ekonomiczna i jedna z lepszych jakie w ogóle w życiu przeczytałem. To właśnie ten amerykański dziennikarz przybliżył amerykanom założenia austriackiej szkoły ekonomii i także w tym nurcie jest jego książka. „Ekonomia w jednej lekcji” obala wiele mitów ekonomicznych forsowanych przez keynesistów i pokazuje krótkowzroczność niektórych rozwiązań stosowanych do dziś.

Choć dziś będąc już magistrem ekonomii patrzę na tą książkę z większą rezerwą to wciąż jest to ciekawa i dość lekka książka ekonomiczna. Dzięki przystępnemu językowi i zrozumiałym przykładom jest to pozycja, którą bez problemu strawi nawet laik.

Muszę jednak przestrzec, że bezkrytyczne podchodzenie do Ekonomii w jednej lekcji w wielu znanych mi przypadkach wypaczyło podejście czytelników do realiów gospodarczych.

Wolny wybór – Milton Friedman

„Wolny wybór” to jedna z najbardziej znanych książek Miltona Friedmana i kolejna, po „Ekonomii w jednej lekcji” „prawa” pozycja. Napisana łatwym językiem pozycja doskonale opisuje zagadnienia związane z rynkiem, wpływami i kontrolą państwa oraz krytykuje interwencjonizm, który zamiast naprawiać, tworzy niepotrzebne bariery ekonomiczne. Ponadto dla tych co czytać nie lubią (a są tacy, którzy czytają ten wpis? :)) w internecie dostępny jest również serial telewizyjny z udziałem samego Miltona Friedmana.

Bonus: checklista książek do przeczytania

Jeśli doczytałeś ten wpis do tego momentu raczej nie muszę przekonywać Cię, że warto poszerzać swoją wiedzę, przez codzienne czytanie.

Żeby jednak jeszcze bardziej Cię zmotywować przygotowałem arkusz checklisty książek do przeczytania na rok 2021. Lista dostępna jest w dwóch wersjach – z podziałem na miesiące (1 książka miesięcznie) lub bez podziału. Arkusz możesz wydrukować na dowolnej drukarce i powiesić w miejscu, w którym będzie Ci skutecznie przypominać o zaplanowanych na najbliższe miesiące pozycjach.

Podobnie jak wszystkie materiały bonusowe lista dostępna jest dla subskrybentów mojego newslettera. Aby się zapisać wypełnij formularz poniżej.

.

A ty jaką książkę o ekonomii polecasz?

Powyższe książki ekonomiczne i finansowe to jedynie wierzchołek góry lodowej. Są tysiące pozycji poruszających przeróżne tematy, o różnym poziomie trudności.

Nie sposób przeczytać je wszystkie, ale zachęcam do tego aby poszerzać swoją wiedzę. Dobry poradnik, książka publicystyczna czy reportaż poszerza horyzonty i rzuca nowe światło na wiele spraw.

O to właśnie w tym wszystkim chodzi – jeśli nie będziesz się rozwijać, zaczniesz się cofać, a przyspieszający świat zostawi Cię daleko w tyle. Dlatego proszę Cię – czytaj codziennie cokolwiek co nie jest kolejnym łańcuszkiem na facebooku. Ponadto proszę Cię abyś podzielił się ostatnią przeczytaną książką ekonomiczną w komentarzu i zaproponował ją innym czytelnikom bloga.

Foto: 123RF

https://www.facebook.com/finanseodpodstaw/posts/832698570845441

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

12 comments add your comment

 1. Bardzo dobra lista! Część pozycji znałem, ale np. tej książki Druckera nie znałem.

  Od siebie polecam Tworzenie Modeli Biznesowych o Business Model Canvas.

  Pozdrawiam i życzę sukcesów w blogowaniu,
  Marek

  • Cześć Marek,
   Kompletnie zapomniałem dodać tę książkę, a przecież jest jedną z najważniejszych pozycji w mojej biblioteczce naukowej!

   Błąd został naprawiony i teraz jest lista to 12 książek ekonomicznych , które warto przeczytać 🙂

   Pozdrawiam,
   Łukasz

 2. Spojrzałem na listę i jestem gdzieś w połowie. Za to widzę kilka nowych pozycji, które czekają na swoją kolej.

 3. Dzięki za zestawienie! Kilku pozycji nie znałem i na pewno rzucę okiem, bo zainteresowały 🙂

  Ze swojej strony polecam natomiast:

  1. „Ekonomia dla każdego” Sowella – spore tomisko, ale naprawdę dla każdego, bo przystępnie opisuje zasady ekonomii i zjawiska zachodzące w gospodarce.

  2. Trader21 – Inteligentny inwestor XXI wieku – ALE tylko jeśli z jakichś przyczyn nie prasuje nam „Finansowa Forteca” Marcina Iwucia lub chcemy bardzo aktywnie działać na giełdzie. Przeczytałem obie pozycje i uważam, że Marcin dał to co najważniejsze, do tego bardziej skłaniam się do jego podejścia do inwestowania. Ogromna różnica to także cena, no ale u Tradera mamy naprawdę masę specjalistycznej wiedzy.

  • Cześć Łukasz!
   Dzięki za polecenie – na pewno trafią na moją listę książek do przeczytania ;).

 4. Czy jak czytałem Kapitalizm i wolność Miltona to książka Wolny wybór podobną jest warto dublowac ??

Leave a Comment