Kim Jest Warren Buffet – Wyrocznia z Omaha?

Od lat w czołówce najbogatszych i najpotężniejszych ludzi świata. Bezapelacyjnie jeden z najsłynniejszych na świecie inwestorów na świecie. Potentat biznesu, miliarder, filantrop. Tak w kilku zdaniach można scharakteryzować Warrena Buffeta. Kim jest i w czym tkwi sekret amerykańskiego inwestora – zwanego „Wyrocznią z Omaha”? Jakimi zasadami kieruje się podejmując decyzje inwestycyjne?

Wszyscy powinniśmy się uczyć od miliarderów, którzy samodzielnie zdobyli swoje fortuny (z dziedzicami bywa różnie). Co prawda naśladownictwo rzadko prowadzi do sukcesu, ale odpowiednia wiedza, dobrze użyta może zdziałać cuda. Warto więc przyjrzeć się najbogatszym ich zasadom. Dziś eksperymentalnie oddałem głos Jakubowi Góreckiemu z portalu mySaver.pl, żeby swoimi słowami przekazał Wam historię Warrena Buffeta i być może (mam taką nadzieję) rozpoczął nową serię wpisów na blogu.

Kim jest Warren Buffet?

Warren Edward Buffett przyszedł na świat w 1930 roku w Omaha, w stanie Nebraska i już od dziecka wykazywał ponadprzeciętne zainteresowanie biznesem i przedsiębiorczą postawą. Jako nastolatek zajmował się zarówno roznoszeniem gazet jak i sprzedażą obwoźną, oferując rówieśnikom gumy do żucia oraz coca-colę. Doskonałe wyczucie biznesowe, a także wierność obranej strategii w połączeniu z gruntownym wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Pensylwanii oraz Uniwersytecie Columbia pozwoliły mu osiągnąć sukces, o jakim marzy każdy inwestor.

Prywatnie Buffett jest ojcem trójki dzieci. Wdowcem, który w dwa lata po śmierci pierwszej żony Susan Thompson Buffett, wszedł w związek małżeński z Astrid Menks. Przyjaciółką rodziny, która od 1977 roku, czyli momentu rozstania z pierwszą żoną, zajmowała się Buffettem. Jej małżeństwo z miliarderem nie było jednak zaskoczeniem dla potomstwa i powodem do zmartwień o losy ogromnej fortuny. Nie jest bowiem tajemnicą, że miliarder w testamencie nie zapisał dzieciom ani centa, zaś 85% zgromadzonego majątku zdecydował się przekazać na cele charytatywne.

W czym tkwi sekret jego sukcesu?

Ludzie, zajmujący czołowe miejsca na liście najbogatszych i najbardziej wpływowych od zawsze budzą ogromne zainteresowanie, a podejmowane przez nich działania i decyzje inwestycyjne są niezwykle chętnie kopiowane. Nie inaczej jest w przypadku Warrena Buffetta, będącego dla wielu inwestorów wzorem do naśladowania. Jego imperium, budowane od ponad 50 lat na podwalinach Berkshire Hathaway, tylko dwukrotnie w swojej historii zanotowało spadek wartości księgowej w ujęciu rocznym – w 2001 roku (bańka internetowa) i w 2008 roku (kryzys ekonomiczny). By uzmysłowić sobie ogromny sukces, którego ojcem jest Buffet, warto przeanalizować wartość księgowa przypadająca na jedną akcję Berkshire Hathaway na przestrzeni lat – pół wieku temu wynosiła zaledwie 19 USD, dziś jest to oszałamiające 254 380 USD! (dane według Stooq)

Warren Buffet i Bill Gates

Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, iż Warren Buffet uznawany jest za biznesowego wizjonera i jednego z najwybitniejszych inwestorów w historii. Również nie bez powodu nazywany jest „Wyrocznią z Omaha”. Co przesądziło o jego sukcesie? Eksperci ze świata finansów wskazują na biznesową intuicję, obraną strategię inwestycyjną, a także zasady biznesowe Buffeta (polecam wpis na mySaverze), którym pozostaje wierny niezmiennie od lat.

3 rzeczy, których można się nauczyć od Warrena Buffeta

Strategia inwestycyjna Warrena Buffetta pozostaje dla wielu nieco specyficzna, jednak mimo wszystko znajduje wielu naśladowców. Jej szczegóły miliarder zdradza między innymi w licznych powiedzeniach, które zdążyły już przejść do historii. Jakim zasadom hołduje? Słynie między innymi z dbałości o własną reputację, dużej dozy ostrożności w dziedzinie inwestycji, krytycznego stosunku do przesadnie rozbudowanych struktur korporacyjnych oraz rozrzutności.

Wśród najważniejszych wniosków, jakie można wyciągnąć z analizy biografii i inwestycyjnej strategii Buffetta, wymienić można 3 podstawowe zasady:

1. Inwestuj długoterminowo

„Czas jest przyjacielem znakomitego przedsiębiorstwa, a wrogiem miernego.

Długofalowa strategia to cecha charakterystyczna każdego przedsięwzięcia, w które angażuje się Warren Buffet. Wielokrotnie powtarzał, że nie jest zwolennikiem traktowania giełdy jako kasyna czy loterii, a co za tym idzie angażowania się w spekulacyjne zakupy i szybką odsprzedaż akcji.

#2 Analizuj i sprawdzaj

„Jeśli jestem zainteresowany jakąś spółką potrafię kupić 100 akcji każdej firmy konkurencyjnej, aby wejść w posiadanie ich rocznych raportów.”

Konieczność dywersyfikowania portfela jest zasadą niczym mantra recytowaną przez inwestorów. Warren Buffet się jednak do nich nie zalicza. Zamiast na nadmierne różnicowanie portfela inwestycyjnego stawia na redukcję poziomu ryzyka poprzez gruntowne prześwietlenie interesującego go przedsiębiorstwa. Stosowana przez miliardera wielopoziomowa analiza obejmuje nie tylko osiągane wyniki czy poziom zadłużenia, ale również kadrę managerską oraz potencjał do obniżenia i utrzymania kosztów na niskim poziomie. Tzw. „niski koszt operatora” jest zdaniem Buffetta bezpośrednią tajemnicą jego sukcesu.

#3 Nie rozumiesz? Nie inwestuj!

„Powinieneś inwestować w biznes, który nawet idiota jest w stanie poprowadzić.”

Prawdopodobnie najważniejsza i najcenniejsza tym samym wskazówka dla osób zainteresowanych inwestowaniem. Inwestowanie w biznesy, które w znacznym stopniu pozostają dla inwestora niezrozumiałe, to zdaniem miliardera, niemalże gwarancja niepowodzenia inwestycji.

3 grosze ode mnie: Zasady Buffeta, choć wydają się oczywiste dla wielu osób takie nie są. Odnoszę wręcz wrażenie, że im większą wiedzę na temat inwestowania posiadamy, tym mamy większe skłonności do kupowania mętnych instrumentów. Jeśli nie wiesz o czym mówię obejrzyj film Big Short, Chciwość, lub po prostu porozmawiaj ze znajomym sprzedawcą produktów finansowych. Warren Buffet działa inaczej – stawia na solidne fundamenty i długotrwałe inwestycje. Na badziewiu typu CDO czy MBS też długo zarabiano, aż w końcu bańka pękła. Ale czy wypracowywanie zysków ma polegać na ściganiu z czasem i pękającą bańką?

Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki.

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment