Jak działa Goforguide.com? Dorabiamy na oprowadzaniu wycieczek

Czy oprowadzałeś kiedyś znajomych po swoim mieście? A może szukasz pomysłu na dorobienie? Jeśli odpowiedziałeś na któreś z tych pytań twierdząco i dodatkowo mieszkasz w Krakowie to może zainteresuje Cię jak działa Goforguide.com – nowy startup dla przewodników.

Nowy serwis Jarosława Kuźniara to idealna propozycja dla tych, którzy znają (na chwilę obecną tylko) Kraków jak własną kieszeń i chcieliby na ten wiedzy zarobić. Wystarczy rejestracja w serwisie i oczekiwanie na zgłoszenia. Czy pomysł chwyci? Zobaczymy.

Model, który wszyscy znają

Goforguide.com to platforma, której założeniem jest parowanie przewodników (niekoniecznie licencjonowanych) z turystami, którzy chcą by ktoś pokazał to co najważniejsze. Bukowanie i opłacenie (za pomocą karty kredytowej) wycieczki odbywa się poprzez platformę internetową, podobnie jak ocena przewodnika.

Czy ten model czegoś Ci nie przypomina? Na przykład Ubera czy Airbnb?

Rzeczywiście twórcy serwisu zdecydowali się na podobny model biznesowy, który z resztą znakomicie się sprawdził w przypadku wyżej wymienionych serwisów. Biorąc pod uwagę, że goforguide to podonie jak Airbnb i częściowo Uber projekt powiązany z branżą turystyczną napawa optymizmem – skoro chwyciło w przewozach i noclegach to dlaczego przewodnicy mieliby być gorsi?

Jak działa Goforguide.com?

Zasada działania serwisu jest prosta. Pierwszym krokiem jest rejestracja w serwisie (niepotrzebna do przeglądania serwisu). W tym momencie do wyboru są dwie ścieżki:

Jako turysta możesz przeglądać oferty przewodników, a następnie kontaktować się z nimi za pomocą platformy w celu ustalenia szczegółów wycieczki. Warto zaznaczyć, że oferty możesz przeglądać bez logowania, ale do wybrania opcji „wychodzę w miasto” musisz się zalogować i podać numer karty kredytowej, którą dokonasz płatności za wycieczkę.

Jeśli chcesz zostać przewodnikiem również musisz się zarejestrować, a następnie uzupełnić profil (ocenić swój stan wiedzy w 5 kategoriach, uzupełnić opis i podać języki, którymi się posługujesz). Następnie ustalasz cenę i… czekasz na potencjalne zlecenia.

Sporym atutem serwisu jest maksymalne uproszczenie interfejsu, dzięki czemu trudno się pogubić. Z drugiej strony na razie nie jest dostępna żadna zaawansowana wyszukiwarka przewodników (np. według ceny, opinii, specjalizacji w danym zagadnieniu), ale nie wierzę, że wraz z rozwojem serwisu się nie pojawi (to absolutna podstawa).

Ponadto koniecznie muszę podkreślić i uczulić, że Goforguide.com jest wyłącznie systemem kontaktu i obsługi płatności i może mieć to znaczenie w niektórych trudnych sytuacjach lub przy rozliczeniu z fiskusem!

Ile kosztuje oprowadzanie?

Minimalna stawka wskazana przez autorów serwisu to 30zł za godzinę, jednak przeglądając kilka pierwszych kont przewodników nie znalazłem stawki niższej niż 50zł. Obecnie ceny wahają się w przedziale 50-100zł (ja sam ustaliłem cenę na 60zł), ale bardzo możliwe, że gdy serwis ruszy na dobre to ceny spadną i wiele osób będzie oferowało wycieczki właśnie w okolicach minimalnej stawki.

Czy to dużo? Myślę, że nie. Stawki biur turystycznych wahają się w podobnych przedziałach, więc część turystów pewnie zdecyduje się na skorzystanie z Goforguide. Z punktu widzenia przewodników i biur podróży trafnym rozwiązaniem wydaje się być wprowadzenie stawki minimalnej (30zł). Z jednej strony ograniczy to napływ śmieciowych ofert za kilka złotych za godzinę, a tym samym psucie rynku. Z drugiej zamiast rozjuszać biura turystyczne może bardziej ambitnym przedsiębiorcom dać nowe miejsce reklamy usług.

Prowizja dla Goforguide.com i aspekty prawne korzystania z serwisu jako przewodnik

Powyżej opisałem koszty po stronie turysty, a jaką prowizję bierze Goforguide.com od przewodników? Na chwilę obecną jest to 10% od kwoty zarobionej za pośrednictwem serwisu, przy czym próg wypłaty wynosi 300zł. Prowizja nie jest zatem wysoka (Uber bierze bodajże 20%), ale dla osoby, która chce potraktować pracę „rekreacyjne” i np. oprowadzić 1 wycieczkę w miesiącu próg mógłby być nieco niższy (myślę jednak, że większość będzie szybko przekraczała progi).

Na razie trudno mi powiedzieć jak będzie wyglądała sprawa rozliczeń z fiskusem, ale wszystko wskazuje na to, że konieczne będzie prowadzenie działalności gospodarczej. Nie chcę jednak tutaj rozsądzać i wolę zaczekać aż w tej sprawie wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie.

Dla kogo jest ta praca czyli jak zostać przewodnikiem miejskim?

Po deregulacji zawodu przewodnika miejskiego może nim zostać każdy kto:

 • Ukończył 18 lat
 • Nie był karany za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek;
 • Posiada wykształcenie średnie

Wymagania nie są więc wysokie. Jednak do tego zawodu na pewno trzeba mieć pewne predyspozycje (na pewno nie jest to praca, którą można wykonywać bez wychodzenia z domu:) ). Oprócz wiedzy na pewno przydadzą się umiejętności interpersonalne, dobry pomysł na oprowadzanie turystów i przede wszystkim wolny czas. Osobiście poleciłbym spróbowanie swoich sił:

 • Studentom  – taka praca to znakomita okazja do dorobienia (może powinienem dodać kolejny punkt do listy), a dostosowanie się do nowej pracy nie powinno być trudne.
 • Nauczycielom – dwa miesiące wakacji to znakomity czas by dorobić trochę grosza. Wiedzy i umiejętności jej przekazywania nie powinno im brakować, a doświadczenie z wycieczek szkolnych także może się przydać.
 • Osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin lub bezrobotnym – jeśli brakuje Ci pracy, a masz predyspozycje do oprowadzania to czemu nie spróbować? Jeśli pomysł chwyci to im wcześniej zaczniesz tym większe masz szanse na powodzenie 😉

Czego spodziewać się po Goforguide.com?

Serwis wystartował kilkadziesiąt godzin temu i wygląda na to, że raczej bez dużego rozmachu (na razie zarejestrowało się 12 przewodników i ani jedna wycieczka, chyba, że o czymś nie wiem), ale jestem umiarkowanym optymistą (znane nazwisko pomysłodawcy na pewno przyciągnie jakąś część użytkowników). Jest natomiast kilka niewiadomych, które mogą zaważyć o popularności serwisu:

 • Kiedy serwis będzie obsługiwał kolejne miasta?
 • Jak sprawdzi się aplikacja na smartfony (podobno ma być dostępna za miesiąc)?
 • Jak serwis zostanie potraktowany przez „klasycznych” przewodników?
 • Czy „uberyzacja” wyjdzie branży na dobre?
 • Czy weryfikacja przewodników przez turystów wystarczy (czy nie warto prowadzić weryfikacji przez twórców)?
 • Czy do Światowych Dni Młodzieży serwis będzie na tyle popularny, że znajdą się chętni na wycieczki?

Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy poznawać z czasem. Na razie prezentuję serwis jako potencjalny pomysł na dorobienie pieniędzy, a także jako przykład pewnego modelu biznesowego.

Za wcześnie, żebym zachęcał do rejestracji (choć sam to zrobiłem i polecam się jako przewodnik po Krakowie), ale myślę, że warto obserwować ten startup.

A Ty jak zapatrujesz się na Goforguide.com? Daj znać w komentarzu 😉

Przydatne linki:

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment