Finanse osobiste

Jak finansowo przygotować się do założenia rodziny? Na co zwracać uwagę planując koszty wesela? Na co wydać pierwsze zarobione pieniądze – dobrze je zainwestować, czy kupić mieszkanie? Te i inne dylematy omówiliśmy z Jakubem Skrobaczem w pierwszym odcinku podcastu Finanse od Podstaw – „Finanse przed 30-tką, koszty wesela i tacierzyństwo”.

W młodości łatwo o błędy, tam gdzie przydaje się doświadczenie. I nawet najlepsza teoria nie pomoże w praktycznym rozwiązaniu problemu optymalizacji kosztów zaproszeń weselnych, zupek dla dziecka, a zaryzykuję nawet stwierdzenie, że nawet decyzję o zakupie pierwszej nieruchomości trudno podjąć całkowicie na zimno. Czasem najlepszym doradcą jest nie teoria, a doświadczenie, dlatego zapytałem Kubę o jego doświadczenia z najbardziej palącymi kwestiami finansowymi jakie dotykają osób przed 30-tką.

W dzisiejszym odcinku moim gościem jest Jakub Skrobacz – prywatnie mąż i tata, który wieczorami prowadzi bloga FinanseMłodych.pl. Kuba na swoim blogu opisuje najważniejsze kwestie związane z planowaniem wesela, rodzicielstwem i przede wszystkim finansami osobistymi młodych, czyli osób w okolicach 20-40 roku życia.

Czytaj dalej

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy stał w domu był oznaką nowoczesności – dziś, w dobie pandemii komputer jest niezbędnym narzędziem do pracy i utrzymania kontaktów ze światem. Niestety (a może stety) postęp technologiczny sprawia, że komputery co jakiś czas okazują się zbyt wolne do codziennej pracy. Zatem jak tanio kupić komputer, żeby realnie zaoszczędzić?

W dzisiejszym artykule analizuję koszty zakupu komputera – zarówno nowego, jak i używanego oraz proponuję kilka sprawdzonych przeze mnie rozwiązań.

Czytaj dalej

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić coś, czego użyłeś tylko raz, choć z powodzeniem mogłeś to wypożyczyć? Zakładam, że tak. Odwróćmy więc pytanie – czy regularnie wypożyczasz coś, co opłaca się kupić? Tu odpowiedź twierdząca zazwyczaj jest rzadsza.

Kupić czy wypożyczyć? Teoretycznie da się to rozsądzić prostą tabelką w Excelu. W praktyce na decyzję składa się wiele czynników pozacenowych. Dziś rozważam za i przeciw kupnem rzeczy, które na pozór taniej jest wynajmować.

Czytaj dalej

Jak szybko zaoszczędzić pieniądze? Bardzo często słyszę to pytanie ze strony znajomych i czytelników bloga. Wydawało mi się że odpowiedź jest złożona i trudna. Z drugiej strony wiem przecież jak oszczędzać pieniądze, bo z powodzeniem robię to od kilku lat.

W końcu po ponad 5 latach prowadzenia bloga przemyślałem mój proces skutecznego oszczędzania pieniędzy i doszedłem do wniosku, że składa się z raptem 10 kroków.

Czytaj dalej

W wielu domach znajdują się spiżarnie pełne zapasów na czarną godzinę. Rolę „finansowej spiżarni” pełni poduszka finansowa, która ma nam pomóc przetrwać finansowo gorsze okresy.

Poduszka finansowa to obok regularnego oszczędzania klucz do ogarnięcia swoich finansów osobistych. Podstawowym celem budowania poduszki finansowej jest możliwość zaspokojenia potrzeb finansowych w kryzysowej sytuacji, gdy tymczasowo nie mamy dochodów lub są niższe niż wydatki bieżące.

O tym, że warto mieć poduszkę finansową chyba nie muszę Cię przekonywać. A o tym jak zbudować poduszkę finansową i jak duża powinna być na różnych etapach życia dowiesz się z tego artykułu.

Czytaj dalej

Letnie upały odchodzą w zapomnienie i zamiast o klimatyzacji myślimy już o ogrzewaniu. Zwiększone zużycie prądu zamieniamy więc na zwiększone zużycie ciepła. Nadchodzi czas przeglądu kosztów ogrzewania

Przyznam szczerze, że jako mieszkaniec bloku podłączonego do sieci ciepłowniczej, rzadko zastanawiam się nad cenami węgla i gazu, ale wiele naszych mieszkań oraz biur wciąż jest ogrzewanych przez piece na te paliwa. Dziś jednak na tapetę biorę gaz ziemny, a konkretnie koszty gazu.

Okazuje się bowiem, że choć do większości budynków płynie ten sam gaz ziemny, jego ceny mogą się znacząco różnić. Zatem jak płacić mniej? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. 

Czytaj dalej

Oszczędzanie pieniędzy może mieć różne oblicza, o czym świadczą setki blogów finansowych. Każdy ma swoje sposoby, którymi się mniej lub bardziej chętnie dzieli. W oszczędzaniu oprócz sposobów bardzo ważne są nawyki, czyli czynności, które powtarzamy z przyzwyczajenia.

W tym wpisie chciałbym podzielić się z Tobą dobrymi nawykami, dzięki którym wydaję mniej i oszczędzam więcej. Wszystkie z nich z powodzeniem stosuję, dzięki czemu jestem w stanie zaoszczędzić więcej niż robiłem to wcześniej.

Czytaj dalej

Piramidy finansowe. Wszyscy o nich słyszeli, wielu dało się nabrać, a niektórzy nawet aktywnie sprzedawali „sukces”. Niestety – mimo, że networking to modne słowo, a program partnerski to coś w czym biorą udział setki blogerów nie sprawi, że za pół roku będziesz jeździć Ferrari. Niestety – z piramidy finansowej wyżyć się nie da, ponieważ żeby zarabiać trzeba wykonać pracę, która generuje wartość dodaną, albo mieć kapitał, który da się inwestować.

MLM-y obiecują, że można zarabiać nie inwestując ani jednego, ani drugiego. Są natomiast bardzo schematyczne, zwłaszcza jak na „innowacyjny sposób zarabiania pieniędzy”. Nie przypadkiem, bowiem pranie mózgu nie jest łatwe. Dziś opisałem 5 najpopularniejszych pułapek piramidy finansowej, stosowanych niemal na każdym kroku.

Czytaj dalej

Wakacje last minute to chętnie wybierana forma organizowania urlopu. Nie musimy się bowiem martwić o rezerwowanie urlopu kilka miesięcy wcześniej, a także wiele ofert tanieje wraz ze zbliżaniem się terminu wyjazdu. W tym roku również i ja wybieram się na wyjazd organizowany przez biuro podróży i udało mi się go wykupić w najniżej zaoferowanej dla tej oferty cenie. Jak to zrobiłem? Nie było łatwo, chociaż są na to całkiem dobre sposoby. Czytaj dalej