Czy warto iść na studia? Poradnik maturzysty

Przełom czerwca i lipca to szczególny czas dla maturzystów, bowiem to właśnie teraz na większości polskich uczelni trwa rekrutacja na studia wyższe. I choć większość decyzję o kierunku kształcenia już podjęła to wciąż są tacy, którzy się wahają. No właśnie – czy warto iść na studia wyższe?

Dzisiejszy wpis dedykuję wszystkim tym, którzy muszą podjąć decyzję w ciągu kilku najbliższych dni, a którzy wciąż nie przeanalizowali gruntowanie wszystkich „za” i „przeciw”.

Kim jestem i dokąd zmierzam?

Przed Tobą bardzo ważna decyzja. To właśnie studia są etapem, który zaważy o Twojej karierze zawodowej, miejscu zamieszkania i planach na przyszłość. To także ten etap, na którym wreszcie będziesz musiał wziąć odpowiedzialność za siebie, a być może nauczyć się życia od podstaw, kiedy opuścisz dom, by zgłębiać wiedzę.

Jednak decydując się na studiowanie musisz zdać sobie sprawę z tego, że studia to minimum 3 kolejne lata nauki, a więc jest to pewien wysiłek intelektualny i niewątpliwie pewne wyrzeczenie finansowe dla Ciebie i Twoich rodziców. Podczas studiów dziennych nie podejmiesz pełnoetatowej pracy, a dla Twoich rodziców będzie wiązało się to z dodatkowymi wydatkami (tutaj opisałem ile kosztują studia?).

Jaki kierunek studiów wybrać?

Kolejny dylemat to wybór odpowiedniego kierunku studiów. Co prawda po wielu kierunkach można wykonywać wiele zawodów (np. po studiach ekonomicznych), ale musisz uświadomić sobie, że kończenie studiów „dla papierka” nie ma najmniejszego sensu. Oczywiście nie musisz od razu decydować, że całe życie będziesz programować w niszowym języku czy zajmować się księgowością małych firm z sektora rybołówstwa, ale określenie swoich zainteresowań i potencjalnych ścieżek kariery może być bardzo pomocne.

Gdzie iść na studia?

Obok kosztów i określenia kierunku studiów koniecznie musisz określić gdzie chcesz studiować? Jeśli mieszkasz w dużej aglomeracji miejskiej z uczelniami wyższymi to sprawa może okazać się łatwiejsza, ale jeśli mieszkasz z dala od ośrodków akademickich, musisz wybrać miasto, w którym prawdopodobnie spędzisz kilka najbliższych lat, a być może zostaniesz na dłużej by robić karierę zawodową. I tutaj mam dla Ciebie radę – jeśli masz dobre wyniki w nauce, a Twoją rodzinę stać na wysłanie Cię na studia, lepiej wybrać większy ośrodek akademicki niż mniejszy, ale np. bliższy domu rodzinnego. Duże miasta to zawsze większe perspektywy rozwoju niż mniejsze ośrodki.

Czy warto iść na studia? – ankieta wspomagająca wybór

Powyższe pytania powinny nakierować Cię na wybór odpowiednich studiów lub odwieść Cię od podjęcia studiów jeśli masz problem z udzieleniem na nie odpowiedzi. Jednak do ostatecznej decyzji musisz przeanalizować więcej kwestii i obszarów, dlatego przygotowałem dla Ciebie zestaw pytań z różnych obszarów, które powinny pomóc Ci podjąć decyzję.

OBSZAR I – PREDYSPOZYCJE

  • Czy jestem gotowy na 3-5 lat dalszej nauki?
  • Czy interesuję się jakąś dziedziną nauki?
  • Czy uważam studia za coś co podnosi mój poziom prestiżu?

Komentarz: Odpowiedzi na „tak” przemawiają za podjęciem studiów. W przypadku 3 pytania odpowiedź nie jest aż tak ważna jak w dwóch pierwszych przypadkach, ale odpowiedź na „tak” powinna Cię utwierdzić w przekonaniu, że warto iść na studia.

OBSZAR II – LOGISTYKA

  • Czy mieszkam w małym ośrodku z ograniczonymi perspektywami rozwoju?
  • Czy jestem gotowy na zamieszkanie z dala od domu rodzinnego?
  • Czy sytuacja finansowa rodziny pozwoli mi na podjęcie studiów?
  • Czy jestem gotów zamienić zarabianie pieniędzy na studiowanie?

Komentarz: Jeśli na pierwsze pytanie odpowiedziałeś „tak”, a marzy Ci się kariera w dużym mieście, to studia prawdopodobnie są najlepszą ścieżką do osiągnięcia celu. Oczywiście to samo dotyczy Cię jeśli mieszkasz w większej aglomeracji, ale prawdopodobnie wtedy masz łatwiejszy start.

Dwie kolejne odpowiedzi świadczą o tym na ile jesteś przygotowany finansowo i logistycznie do wyjazdu na studia, zaś ostatnie pytanie dotyczy prawdopodobnie największego wyrzeczenia jakie czeka Cię podczas studiów.

OBSZAR III – PLAN KARIERY

  • Czy wiem co chcę w życiu robić?
  • Czy studia są mi potrzebne do podjęcia tego rodzaju pracy?
  • Czy po studiach zamierzam wrócić w rodzinne strony?

Komentarz: Choć najważniejsze oczywiście jest pierwsze pytanie, to w przypadku dylematu czy studiować czy decydujące jest drugie. Ponadto jeśli jesteś z mniejszej miejscowości z ograniczonym rynkiem pracy nie bez znaczenia jest również trzecie pytanie, bowiem powrót do domu może, ale nie musi ograniczyć konieczność podjęcia studiów.

A może gap year?

Z amerykańskich filmów i podręczników do języka angielskiego do świadomości wielu młodych Polaków przedarł się tzw. „gap year”, czyli po prostu rok przerwy od nauki w celu „poszukiwania siebie”.

Na pierwszy rzut oka brzmi to naprawdę zachęcająco – mam czas na odpoczynek, mogę zwiedzić świat, a później pójdę na studia. A w praktyce? Podróże kosztują, rok przerwy to straszna nuda, a podjęcie pracy i regularne zarobki mogą skutecznie utrudnić podjęcie wyrzeczenia finansowego jakim są studia.

Osobiście znam kilka osób, które zrobiły sobie rok przerwy i chyba nikomu nie wyszło to na dobre, ale być może kogoś z moich znajomych pominąłem. Tak czy inaczej ja jestem na nie i Tobie też radzę przemyśleć sensowność takiego posunięcia.

Czas decyzji

Jak widzisz decyzja nie jest łatwa, ale na pewno powinna być racjonalna. Mam nadzieję, że powyższe pytania okazały się dla Ciebie pomocne i będą podstawą do dobrej decyzji. I tego właśnie Ci życzę i proszę, żebyś podzielił się ze mną swoją decyzją w komentarzu 😉

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment