Prezenty zrobione samodzielnie – czyli oszczędzamy na świątecznych prezentach

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi coroczne świąteczne zakupy. Te zaś potrafią być bardzo kosztowne, a według danych statystycznych co roku z okazji Bożego Narodzenia wydajemy coraz więcej.

Niemałą część tych pieniędzy stanowią prezenty, które wręczamy najbliższym. Zakup kilku(nastu) prezentów to nie lada wyzwanie dla naszych portfeli dlatego coraz popularniejsze jest dawanie prezentów zrobionych samodzielnie. Ale czy aby na pewno jest to opłacalne? W dzisiejszym wpisie mam dla Ciebie kilka porad jak zaoszczędzić na prezentach.

Święta handlu i komercji

Coraz częściej tak właśnie się mówi o Bożym Narodzeniu. Nic w tym dziwnego, ponieważ to co dzieje się w przestrzeniach handlowych niewiele ma wspólnego z faktycznym znaczeniem świąt. Liczy się sprzedaż dlatego handlowcy uformowali własne święta, które mają miejsce od połowy listopada do 24 grudnia. To właśnie w tym czasie dokonujemy zakupów na potrzeby tych „prawdziwych” świąt. A kupujemy coraz więcej, mimo że wcale więcej nie zarabiamy. Jak więc uniknąć tego szału? Poniżej przedstawiam kilka porad jak zaoszczędzić na prezentach:

  • Po pierwsze określ swój budżet – Jeśli Twoja lista osób do obdarowania jest długa to oceń ile masz pieniędzy, a nie ile musisz wydać. To pierwszy krok do zoptymalizowania kosztów w tym zakresie, a w przypadku dużej rozbieżności między tymi dwoma wartościami być może również krok do uniknięcia wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Święta sprzyjają zakupom bez namysłu, a te są wrogiem salda na koncie.
  • Zrób listę zakupów – Gdy już wiesz jakimi środkami dysponujesz, wówczas możesz przystąpić do przygotowania listy prezentów. Teraz, gdy już wiesz, że nie możesz sprezentować babci 50-calowego telewizora 4K z funkcją 3D i dostępem do internetu możesz spokojnie pomyśleć co sprawiłoby babci przyjemność, a jednocześnie nie kosztowało tyle co używany samochód.
  • Porównuj ceny kompleksowo – Zakup prezentów w internecie wiąże się z dodatkowymi kosztami przesyłki. Dlatego przy porównywaniu cen zawsze bierz je pod uwagę. Co z tego, że dana książka jest tańsza w innym sklepie o 10zł, skoro koszt przesyłki to 15zł, a kupując ją wraz płytą w sklepie A, a za przesyłkę zapłacisz tylko raz. Koszty przesyłki naprawdę potrafią dobić.
  • W internecie nie zawsze jest taniej – Jeśli możesz dany produkt kupić w sklepie stacjonarnym to warto wziąć go pod uwagę przy porównywaniu cen. Sklepy internetowe nie zawsze są tańsze, a koszty przesyłki też są częścią ceny.
  • Chcesz zrobić prezent własnoręcznie? Dokładnie oblicz koszty – W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują prezenty robione własnoręcznie. Zabawki, przedmioty zrobione techniką decoupage, własnoręcznie przygotowana biżuteria itd… To wszystko może wyglądać efektownie, ale czy na pewno jest tańsze niż zakup takich samych prezentów zrobionych przez kogoś innego?

Jednostkowy koszt produkcji

Jednym z podstawowych w mikroekonomii jest jednostkowy koszt produkcji. Jak sama nazwa wskazuje jest to koszt wyprodukowania jednej sztuki produktu. M.in. to ten wskaźnik pozwala przedsiębiorstwom na ustalenie optymalnej wielkości produkcji, bowiem jego wartość jest zmienna. Niestety w przypadku małych ilości będzie on relatywnie wysoki.

Rosnąca popularność rękodzieła nie sprzyja jednak spadku cen materiałów. Wręcz przeciwnie, wskutek mody wiele osób jest gotowych zapłacić więcej za niezbędne zestawy narzędzi i materiałów. Dla nas, osób które chcą zaoszczędzić na prezentach oznacza to, że prezenty zrobione samodzielnie mogą wyjść drożej niż kupno podobnych drobiazgów w sklepie. Czy zatem rękodzieło jest zupełnie nieopłacalne? Niekoniecznie. Po prostu warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Oceń ilość prezentów – może okazać się, że najprostszy zestaw narzędzi i materiałów będzie zupełnie nieopłacalny do wykonania tylko jednego prezentu. Może warto przygotować więcej tego typu podarunków? Warto policzyć czy opłaca się kupić „profesjonalnego” gotowca czy robić prezenty samemu?
  • Sprawdź ceny materiałów – Porównuj, porównuj i jeszcze raz porównuj ceny. Marże w małym, internetowym sklepiku będą niemal na pewno niższe niż w wyspecjalizowanym dziale np. w Empiku.
  • Oceń czy zamierzasz robić podobne prezenty w przyszłości – jeśli zamierzasz zrobić tego typu prezent tylko raz to inwestycja w odpowiednie narzędzia może okazać się bez sensu. Naprawdę czasem lepiej kupić coś ładnego i nie tracić czasu na coś, co nigdy nie będzie naszą pasją.

W prezencie najważniejsza jest szczerość

To właśnie jest istota prezentu – szczerość i chęć obdarowania bliskiej nam osoby. Z tego względu ja nigdy nie dałbym moim bliskim nic zrobionego własnoręcznie, ponieważ oni doskonale wiedzą, że to nie wynika z mojej pasji. Wolę kupić coś ładnego niż męczyć się, żeby w efekcie nic nie zaoszczędzić. Tobie proponuję to samo – dawaj prezenty z głową i nie ulegaj szałowi zakupów, ani naturze dusigrosza, bowiem prezenty nie są istotą świąt.

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment