Co to jest przedsiębiorczość? 7 odpowiedzi na niełatwe pytanie

Wszyscy się do niej przyznajemy, prawie wszyscy o niej mówimy. Ale czy tak naprawdę wiemy czym jest i co oznacza? Przedsiębiorczość to dziś bardzo modny termin. Wykorzystywany na każdym kroku, będący przedmiotem szkolnych zajęć. A co by się okazało gdybym zadał Ci pytanie – co to jest przedsiębiorczość?

Na potrzeby dzisiejszego wpisu zadałem to pytanie 6 blogerom (nie tylko finansowym). Serdecznie zapraszam do lektury wpisu i zapoznania się z odpowiedziami na to ważne pytanie.

Definicje przedsiębiorczości

Jak to często bywa ilu naukowców (ludzi) tyle definicji. Podobnie jest z przedsiębiorczością i na przestrzeni wielu dziesięcioleci sformułowano wiele definicji przedsiębiorczości.

Trudno mi wskazać najpopularniejszą, ale wśród wielu definicji ewidentnie można wydzielić kilka podgrup:

  • Definicje związane ze skłonnością do ryzyka i korzyściami z niego płynącymi
  • Definicje związane z aktywną postawną i poszukiwaniem nowych rozwiązań
  • Definicje związane z wykorzystywaniem okazji

Oczywiście powyższy podział nie jest fachowy i nie używaj go w prezentacji do szkoły czy na studia ;).

Dlaczego to taki ważny temat?

Powodów jest co najmniej kilka, ale najważniejszy to fakt, że żyjemy w gospodarce rynkowej. Czasy centralnego sterowania mam nadzieję bezpowrotnie minęły i to właśnie działanie setek tysięcy drobnych przedsiębiorców jest ostoją gospodarki (jeśli do nich należysz to tu mam dla Ciebie kilka wpisów).

Powinniśmy uczyć dzieci i młodzież zachowań przedsiębiorczych (na razie jednak się je zabija), bo to po prostu się opłaca. Dla dziecka, dla rodzica i dla gospodarki. Nie ma rozwoju bez przedsiębiorczości.

Co to jest przedsiębiorczość? Odpowiedzi blogerów

Każdy z poproszonych o wypowiedź blogerów dostał ode mnie wyłącznie pytanie „Co to jest przedsiębiorczość?”. Nikomu nie udzieliłem żadnych wskazówek co do kontekstu, a jedynie powiedziałem, że proszę o wypowiedź do artykułu.

Celem tej „gry w ciemno” było uzyskanie jak najbardziej „surowych” wyników. Jak wyszło? Bardzo pouczająco, bo każdy zwrócił uwagę na inne aspekty i poruszył wątki, które by mi nie przeszły przez myśl ;).

Marta Szyszko z niedoskonalamama.pl

Marta postawiła na aktywną postawę, czyli na drugą z powyżej wymienionych grup.

„To chcieć czegoś więcej, to proaktywność, nie przyjmowanie odmowy, szukanie rozwiązań tam, gdzie inni rezygnują. Wiara w swoją sprawczość, pokora, to robienie jednego kroku do przodu i dwóch do tyłu, ale w słusznym kierunku.”

 

Eugeniusz z Blofi.pl

Eugeniusz stwierdził, że jego definicja przedsiębiorczości jest zgodna z tą podaną na Wikipedii, a brzmi ona następująco:

Przedsiębiorczość – cecha charakteru lub zespół cech w grupie i zachowań właściwych przede wszystkim dla przedsiębiorców.

W teorii ekonomii przedsiębiorczość definiowana jest jako swoista forma pracy lub jako czwarty (obok pracy, ziemi i kapitału) czynnik produkcji. Główne cechy przedsiębiorców to m.in. umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów, zdolności do wykorzystywania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka.”

 

Tomek Kubik z jakchcemy.pl

Tomek również skupił się na aktywnej postawie, ale zwrócił również uwagę na umiejętność podjęcia ryzykownych działań.

„Przedsiębiorczość kojarzy mi się z pojęciem przedsięwzięcia, projektu. Rozumiem to jako aktywną postawę, która polega na podejmowaniu działań w celu zrealizowania projektu/projektów/pomysłów.
Ludzie przedsiębiorczy to osoby, które mimo ryzyka (mimo braku pewności 'sukcesu') podejmują działania próbując doprowadzić do realizacji określonych planów (projektów, przedsięwzięć). Przedsiębiorczość (dla mnie) nie oznacza działań wyłącznie w przestrzeni ekonomicznej i jest cechą pozytywną.”

 

Mateusz Kiszło z jakzarabiacpieniadze.pl

Wykorzystywanie okazji! To dla Mateusza najważniejszy „składnik” przepisu na przedsiębiorczość.

„ Przedsiębiorczość jest zbiorem wielu pomniejszych umiejętności. Najważniejszą jest dostrzeganie okazji biznesowych. Nie zakładasz czegoś, bo myślisz, że twoim zdaniem biznes będzie rentowny, ale dlatego, że widzisz zapotrzebowanie. Widzisz, że w dzielnicy biurowej sporo wyjeżdża w miasto, aby coś tam zjeść lub muszą zamawiać czekając długi czas na dostawę. Przeszukujesz najbliższą okolicę, by upewnić się czy nie ma tu żadnej restauracji. Zachodzisz do biur i poznajesz zwyczaje ludzi, którzy są twoimi potencjalnymi klientami. Wypytujesz ich o ich upodobania żywieniowe, a także spędzasz kilka dni na obserwowaniu ich zachowań. Sprawdzasz lokale do wynajęcia w okolicy i czas potrzebny na dotarcie z biura. Informujesz o potencjalnym otwarciu restauracji i obserwujesz reakcje. Na ich podstawie postanawiasz otworzyć ją wstępnie jak najtańszym kosztem, aby zderzyć twoją tezę z rzeczywistością. To jest właśnie przedsiębiorczość.”

 

Agnieszka Skupieńska z biznesoweinfo.pl

Agnieszka łączy wykorzystywanie okazji z tworzeniem ich. Zwraca też uwagę na osoby nieprzedsiębiorcze.

„Przedsiębiorczość to dla mnie szukanie dla siebie miejsca i rozglądanie się wokół siebie, dostrzeganie różnych szans, jakie podsuwa nam życie. Osoba, która nie jest przedsiębiorcza, będzie siedzieć z założonymi rękami, narzekać, że jej się nie wiedzie, że praca jest mało płatna, że szef się uwziął. Ktoś przedsiębiorczy zamiast narzekać, będzie w tym czasie rozglądał się wokół i myślał: co mogę zrobić, żeby poprawić swój los? A gdy nadarzy się okazja, żeby zmienić pracę, żeby rozpocząć swój biznes, żeby stworzyć sobie dodatkowe źródło dochodu, będzie otwarty i przygotowany, żeby taką okazję przyjąć. Gdy się rozglądamy wokół siebie, jesteśmy czujni, takie okazje dostrzegamy coraz częściej.”

 

Tomasz Saweczko z facetemjestem.pl

Tomek w odróżnieniu od reszty stawki postawił na skłonność do ryzyka. Ciekawa jest także uwaga dotycząca dojrzałości emocjonalnej, która faktycznie czasem ma krytyczne znaczenie w prowadzeniu biznesu.

„Przedsiębiorczość to wypadkowa dwóch składowych: skłonności do podejmowania ryzyka i dojrzałości emocjonalnej. Bez podjęcia ryzyka nie można niczego przed się brać, zaś bez kontroli nad emocjami nie da się rozwinąć danego przedsięwzięcia w prosperujący biznes (lub inicjatywę). W kompetencje emocjonalne ludzi przedsiębiorczych wchodzi między innymi umiejętność „odkładania nagrody na później”, co potocznie możemy nazywać po prostu cierpliwością/wytrwałością. Kiedy zakładałem bloga od początku myślałem, żeby zrobić z niego biznes życia, z drugiej strony przez pierwsze dwa lata głównie dokładałem do tego biznesu. Udało mi się przetrwać emocjonalne zawirowania związane z takim stanem rzeczy i dzięki temu dziś blog stanowi moje źródło utrzymania.”

Moja definicja przedsiębiorczości

Czym jest dla mnie przedsiębiorczość? Mógłbym powiedzieć, że moja definicja przedsiębiorczości łączy wszystkie trzy grupy (skłonność do ryzyka, wykorzystywanie okazji, aktywna postawa), ale z pewnością nie w równym stopniu.

Dla mnie przedsiębiorczość to przede wszystkim zdolność do wykorzystywania okazji jakie daje nam życie/rynek. Poszukiwanie nowych kierunków działania również jest ważne, ale dla mnie wiąże się bardziej z innowacyjnością (która z przedsiębiorczością jest dość mocno powiązana). Skłonność do ryzyka jest dla mnie trzeciorzędna, choć niewątpliwie człowiek przedsiębiorczy czasem musi je ponosić.

Bonus: Jednominutowy Menedżer, czyli krótka książka dla przedsiębiorców, która warto znać.

O przedsiębiorczości napisano setki książek. Niektóre z nich wymieniłem w moim rankingu książek ekonomicznych. Dziś chciałbym jednak zaproponować Ci krótką pozycję, na którą zdecydowanie warto poświęcić jeden wieczór (niekoniecznie długi, zimowy) i być może wracać do niej wraz z rozwojem biznesu.

Jednominutowy Menedżer to mająca niecałe 100 stron historia młodego człowiek, który spotkał na swoim życiu różnych menedżerów (w tym tytułowego) niesie ciekawe przesłanie dotyczące podstawowych problemów menedżerskich.

Niewątpliwą zaletą tej książki jest jej lekkość, przez co można ją pochłonąć w niecałe 2 godziny. Jednominutowy menedżer i kontynuacje należą do tych książek, które warto mieć w swojej biblioteczce i od czasu do czasu do niej zaglądać. Niestety „oryginalny” Jednominutowy Menedżer jest już słabo dostępny, dlatego warto szukać e-booków. Ponadto warto rozejrzeć się za innymi tytułami z serii.

A jak Ty rozumiesz przedsiębiorczość?

Przedsiębiorczość nie jedno ma imię, dlatego bardzo chciałbym poznać Twoją opinię na ten temat. Czym jest dla Ciebie przedsiębiorczość i który kierunek (z trzech powyższych) jest dla Ciebie najbardziej istotny? Odpowiedzi możesz udzielić w komentarzu ;).

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

3 comments add your comment

  1. Ciekawy artykuł. Osobiście nie wyobrażam sobie nie mieć komputera stacjonarnego (jestem okazjonalnym graczem), ale doceniam też laptopa. Do tej pory miałem szczęście co do komputerów. Mój ostatni po 4 latach dalej był w stanie uruchomić wiedźmina 3 🙂

  2. Ciekawy artykuł. Ja miałam do czynienia z poleasingowymi dellami z efl i poza porysowanymi obudowami były naprawdę okej. W jednym szwankowała trochę bateria. Poza tym całkiem jeszcze użyteczny sprzęt a ceny mocno oszczędne.

  3. Tak, naprawdę wartościowy artykuł. Ale zgadzam się również z kolegą wcześniej, że czasami lepiej kupić używany sprzęt. Nawet jak czeka nas drobna czy innego sprzętu, to często bywa to i tak bardzo opłacalne.

Leave a Comment