Co to jest faktoring i komu się opłaca?

Czy zdarzyło Ci się, że okres płatności faktury przez klienta był zbyt długi? Miałeś przez to miałeś problemy z płynnością finansową? Niestety w wielu branżach to norma, a najbardziej cierpią najmniejsi przedsiębiorcy. Jest jednak pewne rozwiązanie. Mowa o faktoringu, czyli włączeniu w proces płatności trzeciego podmiotu.

Partnerem wpisu jest Finiata.pl – przedsiębiorstwo świadczące usługi faktoringu dla mikrofirm i freelancerów.

Co to jest faktoring?

Wspomniane włączenie trzeciego podmiotu brzmi tajemniczo, ale w rzeczywistości nie jest to takie skomplikowane.

Najprościej mówiąc faktoring to usługa polegająca wcześniejszym opłaceniu faktury na rzecz faktoranta przez firmę faktoringową, czyli faktora. Oznacza to, że faktor wykłada pieniądze za dłużnika od razu, ale w zamian za to pobiera prowizję w wysokości kilku(nastu) procent kwoty na fakturze.

Przykładowo gdy zamawiający usługę/produkt ma za niego zapłacić 1000zł, a czas płatności wynosi 30dni, wówczas wykonawca może zwrócić się do faktora o wypłatę tych środków wcześniej, w zamian za prowizję (np. 5% – wtedy wykonawca dostanie 950zł, a faktor 50zł).

Zależnie od rodzaju faktoringu „odzyskanie” środków od zamawiającego może spoczywać zarówno po stronie faktora, jak i faktoranta, ale o tym za chwilę. Najpierw telegraficzny skrót i wyjaśnienie w postaci infografiki:

Jak działa faktoring - infografika

Rodzaje faktoringu

Na rynku są trzy podstawowe rodzaje faktoringu:

Faktoring pełny – najdroższy, ale z punktu widzenia faktoranta najwygodniejszy. Faktoring pełny polega na scedowaniu na faktora wierzytelności, czyli tak naprawdę na sprzedaży faktury w zamian za prowizję wynoszącą kilka(naście) procent jej wartości.

Przykładowo załóżmy że Firma X jest winna 1000zł firmie Z. Jeśli firm Z zdecyduje się na faktoring pełny, wówczas faktor wypłaca firmie Z np. 900zł i samodzielnie egzekwuje płatność 1000zł od firmy X. Faktorant (Z) co prawda otrzyma mniej pieniędzy, ale nie musi martwić się o wypłacalność firmy X.

Faktoring niepełny (z regresem) – o ile w faktoringu pełnym następuje przeniesienie ryzyka niewypłacalności na faktora, tak w przypadku faktoringu niepełnego ryzyko pozostaje po stronie faktoranta. Oznacza to, że faktor tak naprawdę kredytuje działalność faktoranta, obliczając jego zdolność kredytową na podstawie przedstawionych faktur i kilku dodatkowych czynników. W przypadku gdy dłużnik jest niewypłacalny faktorant sam musi dochodzić należności i jednocześnie musi spłacić faktora.

Jest jednak pewien plus pozostawienia ryzyka na swoich barkach. Mianowicie faktoring niepełny zazwyczaj jest tańszy niż usługa bez regresu. To niewątpliwa zaleta, zwłaszcza dla tych, którzy raczej nie mają problemu z nierzetelnymi partnerami, a ewentualne problemy z płynnością są efektem specyfiki branży (gdzieś znalazłem dobry przykład z.. tartakiem, którego działalność wiązała się z koniecznością udzielania długich kredytów kupieckich).

Faktoring mieszany – jak łatwo się domyślić ta forma to kompromis pomiędzy faktoringiem pełnym a regresywnym. Polega ona na podziale odpowiedzialności między faktorem a faktorantem. W takim przypadku strony mogą się podzielić ryzykiem np. 50/50 i wówczas gdy dłużnik ociąga się ze spłatą faktury, wówczas faktorant spłaca w połowie faktora, a ten egzekwuje drugą połowę we własnym zakresie.

Schemat, który opisałem wyżej, choć dobrze oddaje ideę faktoringu jest nieco uproszczony.. Popularną praktyką jest stosowanie tzw. Zaliczki – czyli przelania kilkudziesięciu procent wartości faktury (minus prowizja) na konto faktoranta, natomiast pozostała część jest blokowana jako zabezpieczenie aż do czasu opłacenia przez zamawiającego należności.

Dla kogo jest faktoring?

Mówiąc o faktoringu trzeba jasno powiedzieć – nie jest to usługa dla każdego. Przede wszystkim problem mają Ci, którzy pracują na niskich marżach. W niektórych branżach wynoszą one nawet 2-3%, co często nie pokrywa kosztów faktoringu.

Z drugiej strony widzę duże pole do popisu w szeroko rozumianej branży kreatywnej. Są segmenty, gdzie koszty świadczenia usługi są na poziomie kilku procent, a reszta trafia do kieszeni usługodawcy (oczywiście po opodatkowaniu). Jeśli dorzucimy do tego praktykę wymuszania przez większych partnerów dłuższych terminów płatności (na szczęście coraz rzadziej się to praktykuje), wówczas faktoring jest kuszącą propozycją.

Niestety jest tutaj jeszcze jeden aspekt. Mianowicie większość ofert jakie widziałem dotyczyła limitów faktoringowych idących w dziesiątki lub setki tysięcy złotych. Oznacza, to że freelancer mający problem ze ściągnięciem tysiąca złotych należności musi się nieźle naszukać (rozwiązanie jest poniżej). A szkoda, bo odnoszę wrażenie, że taka usługa bardzo by się przydała branży kreatywnej i drobnym freelancerom.

Czy faktoring się opłaca?

Przygotowując artykuł natknąłem się na to pytanie o opłacalność faktoringu, więc uznałem, że warto na nie odpowiedzieć. Żeby nie powiedzieć „to zależy”, wrócę do tego co napisałem kilka akapitów wyżej.

Otóż faktoring może być opłacalną formą finansowania działalności w przypadku gdy mamy do czynienia zarówno z wysokimi marżami i długim terminami płatności. Korzyść wynika przede wszystkim z zapewnienia firmie płynności finansowej, a co za tym idzie zapewnienia środków koniecznych w okresie dynamicznego rozwoju firmy.

Mając doświadczenia jako bloger i freelancer działający w „branży kreatywnej” muszę również położyć nacisk na aspekt wizerunkowy płatności finansowej. Zatory w wielu firmach to niestety przykra norma. A gdyby tak kontrahenci korzystali z faktoringu… mogłoby to wyglądać inaczej.

Niemniej nie chcę wskazywać jednoznacznie czy warto korzystać z tego typu usługi, bo to w dużym stopniu zależy od branży, kontrahentów i rodzaju faktoringu, który mogą zaoferować Ci kancelarie. Mimo to warto wiedzieć co to jest faktoring i być otwartym na ewentualne skorzystanie z tego typu usługi. Poniżej przedstawiam też zestawienie podstawowych zalet i wad faktoringu.

Zalety faktoringu:

  • Pozwala na uzyskanie płynności finansowej przy długich kredytach kupieckich
  • Faktoring pełny obniża ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta
  • Praktycznie nie potrzebna jest zdolność kredytowa

Wady faktoringu:

  • Nie ma zastosowania przy niskich marżach
  • Dostępność dla mikrofirm wciąż jest zbyt mała
  • W razie niewypłacalności zamawiającego, przy niskich obrotach faktoring z regresem może stać się nieprzyjemnym kredytem

Sformułowanie w ostatniej z wad wymaga wyjaśnienia. Mianowicie tak jak wspomniałem wyżej w faktoringu niepełnym ryzyko leży po stronie faktoranta. W związku z tym jeśli Twój klient nie zapłaci w terminie to Ty musisz spłacić faktora. Nie ma w tym nic złego jeśli masz wielu klientów i do czasu konieczności oddania pieniędzy odzyskasz płynność, lecz gdy masz jednego lub dwóch klientów w rzeczywistości ceną za płynność może być potencjalnie problematyczny kredyt.

W takim przypadku sam musisz ocenić na ile wypłacalni są Twoi klienci, a na ile to firmy krzaki. Z doświadczenia wiem, że trafiają mi się różni klienci i w takim wypadku warto oszacować czy faktoring zmniejsza ryzyko czy wręcz przeciwnie – dokłada nowego zmartwienia.

Generalnie zasada powinna być prosta: jeśli masz wypłacalnych klientów, ale długie terminy płatności – faktoring z regresem jest przydatnym i stosunkowo tanim narzędziem. Jeśli masz co do tego obawy – lepiej zastanowić się na faktoringiem pełnym lub inną formą finansowania bieżącej działalności.

Czym jest Finiata?

A teraz kilka słów o partnerze dzisiejszego wpisu :). Finiata.pl to młody startup (wystartował w czerwcu tego roku) zajmujący się mikrofaktoringiem. Usługa, którą oferuje firma kierowana jest przede wszystkim do mikrofirm i freelancerów, którzy zmagają się z długimi terminami płatności. To właśnie rozwiązanie problemu, o którym pisałem wyżej.

Faktoring oferowany przez Finiatę to przykład faktoringu regresywnego, bowiem to usługa działa następująco: Dodajesz fakturę do systemu, otrzymujesz limit faktoringowy i po ustalonym okresie spłaty oddajesz pieniądze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej możesz kliknąć tutaj – link przeniesie Cię na stronę z omówieniem jak to działa.

Podsumowanie

Przyznam szczerze, że długo zwlekałem z tym tematem, a jest on ważny niezależnie od wielkości firmy. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz, przynajmniej w podstawowym zakresie na czym polega faktoring, jakie są jego wady i zalety i wreszcie czy jest to produkt dla Ciebie.

Mam też nadzieję, że przedstawiłem temat dostatecznie jasno, ale dla pewności przypomnę – jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości lub uwagi – daj znać w komentarzu. Wszystkie czytam i na większość odpisuję (choć nie zawsze od razu znam odpowiedź) :).

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment