5 rzeczy które musisz wiedzieć przed założeniem firmy

Założenie własnej firmy przez wiele osób jest przedstawiane jako droga do wolności i niezależności finansowej. Niektórzy nawet obiecują zarobki rzędu 10 tysięcy złotych już w pierwszym miesiącu i to bez ruszania się sprzed komputera.

Faktycznie, firma może dać Ci niezależność, ale żeby to osiągnąć potrzebny jest pot, łzy i podstawowa wiedza o biznesie. Tej niestety wielu osobom brakuje i czasem włos mi się jeży gdy słucham dyskusji młodych przedsiębiorców mających elementarne braki w wiedzy. Dlatego dziś wytłumaczę Ci 5 ważnych kwestii, o których musisz pamiętać przed rozpoczęciem działalności. 

#1 Co to jest próg rentowności?

Jakiś czas temu miałem wątpliwą przyjemność obserwować jak studentka uczelni ekonomicznej zapytana o próg rentowności dla jej przedsięwzięcia była wyraźnie zakłopotana i nie wiedziała o co chodzi. Zapewniam Cię, że nie ma bardziej podstawowego i koniecznego do zapamiętania pojęcia dla młodego biznesmena.

Próg rentowności to taki moment, w którym dane przedsięwzięcie wychodzi na zero, tj. sprzedaż pokrywa wszystkie koszty, ale nie generuje żadnego zysku dla właściciela. Próg rentowności można obliczyć na trzy sposoby:

  • Jako wielkość sprzedaży produktu – np. ile kursów dla czytelników musiałbym sprzedać, żeby wyjść na zero?
  • Jako wartość sprzedaży równej kosztom całkowitym działalności.
  • Jako część planowanej sprzedaży, która pozwoli pokryć koszty (podawane w procentach).
Zadanie domowe – jeśli do tej pory nie policzyłeś progu rentowności dla swojego przedsięwzięcia zrób to jak najszybciej. Wszelkie potrzebne wzory znajdziesz na absolutnie zarąbistej wikipedii dla przedsiębiorców/menedżerów/studentów kierunków ekonomicznych (niepotrzebne skreślić).

#2 Jak obliczyć wskaźnik rentowności inwestycji?

Odnoszę wrażenie, że wskaźnik ROI (Return on Investment) jest szerzej znany niż próg rentowności, ale mimo wszystko wiele osób nie wie o co chodzi. W najprostszym tłumaczeniu wskaźnik zwrotu inwestycji to stosunek zysku netto (czyli po opodatkowaniu) do całkowitych kosztów inwestycji.

Gorąco polecam Ci korzystanie z tego wskaźnika szczególnie gdy prowadzisz kilka różnych projektów biznesowych lub po prostu dywersyfikujesz działania marketingowe. Dzięki obliczeniu ROI będziesz wiedzieć które działania przynoszą dobre efekty, a które należy zoptymalizować lub wygasić.

#3 Założenie firmy jest bezpłatne!

Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą to nie musisz ponosić żadnych opłat z tym związanych! Niestety wiele osób wciąż łapie się na listy i maile przysyłane przez różnego rodzaju „ewidencje przedsiębiorców” będące w rzeczywistości prywatnymi spółkami żerującymi na niewiedzy niedoświadczonych ludzi.

Zasada działania tego typu firm jest podobna. Szukają one nowo założonych firm, następnie wysyłają powiadomienie, że firma została dodana do ich „ewidencji” i że zostanie wykreślona jeśli nie zapłaci odpowiedniej kwoty. Problem w tym, że to żadne „ewidencje”, a śmieciowe katalogi firm żerujące na niewiedzy innych.

Pamiętaj – CEIDG nie pobiera żadnych opłat. Oficjalna strona CEIDG jest dostępna na domenie rządowej.

#4 Oddziel finanse osobiste o finansów firmy

Jedną z cech jednoosobowej działalności gospodarczej jest brak konieczności posiadania osobnego rachunku bankowego. Majątek właściciela jest również majątkiem firmy, co oznacza, że jedyne rozdzielenie następuje przy wpisywaniu do księgi przychodów i rozchodów pozycji związanych z prowadzoną działalnością.

Takie myślenie to poważna pułapka i może w długiej perspektywie znacząco utrudnić prowadzenie działalności. Rozdzielenie finansów firmy od finansów osobistych poprzez osobne konta jest podstawą w sprawnym zarządzaniu firmą i pomaga w zapanowaniu nad przepływami pieniężnymi. Dodatkowe konto nic nie kosztuje, a dobre nawyki pozostaną.

#5 Dane osobowe trzeba odpowiednio chronić

Do niedawna sam nie wiedziałem o konieczności zgłaszania baz klientów do GIODO, ale taka konieczność istnieje. To, że masa ludzi nie wie o takim obowiązku to inna kwestia, ale skoro już to czytasz to nie powielaj złych schematów.

Sprawę zgłaszania baz do GIODO świetnie przedstawił Wojciech Wawrzak na blogu praKreacja.pl. Warto przeczytać wpisy Wojtka na ten temat.

#6 Przemyśl sprawę 5 razy zanim założysz firmę

W prawdzie obiecałem, że powiem o pięciu sprawach, ale myślenie ex-ante jest wartością na tyle uniwersalną, że warto o nim wspomnieć po raz kolejny. Polska nie jest krajem dla młodych przedsiębiorców. Już od pierwszego dnia musisz płacić składki, zmagać się z biurokracją i ułomnościami naszego rynku. To sprawia, że łatwo się zniechęcić, ale absolutnie nie możesz się poddawać. Lepiej wstrzymać się parę miesięcy, jeszcze raz przemyśleć sprawę i dobrze się przygotować niż spalić pomysł po 3 miesiącach strat i rzucić własny biznes na rzecz etatu w przeciętnej firmie.

A ty co dołożyłbyś do listy?

ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!

Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!

Leave a Comment