5 rzeczy które musisz wiedzieć przed założeniem firmy
Założenie własnej firmy przez wiele osób jest przedstawiane jako droga do wolności i niezależności finansowej. Niektórzy nawet obiecują zarobki rzędu 10 tysięcy złotych już w pierwszym miesiącu i to bez ruszania się sprzed komputera.
Faktycznie, firma może dać Ci niezależność, ale żeby to osiągnąć potrzebny jest pot, łzy i podstawowa wiedza o biznesie. Tej niestety wielu osobom brakuje i czasem włos mi się jeży gdy słucham dyskusji młodych przedsiębiorców mających elementarne braki w wiedzy. Dlatego dziś wytłumaczę Ci 5 ważnych kwestii, o których musisz pamiętać przed rozpoczęciem działalności.
Spis treści
#1 Co to jest próg rentowności?
Jakiś czas temu miałem wątpliwą przyjemność obserwować jak studentka uczelni ekonomicznej zapytana o próg rentowności dla jej przedsięwzięcia była wyraźnie zakłopotana i nie wiedziała o co chodzi. Zapewniam Cię, że nie ma bardziej podstawowego i koniecznego do zapamiętania pojęcia dla młodego biznesmena.
Próg rentowności to taki moment, w którym dane przedsięwzięcie wychodzi na zero, tj. sprzedaż pokrywa wszystkie koszty, ale nie generuje żadnego zysku dla właściciela. Próg rentowności można obliczyć na trzy sposoby:
- Jako wielkość sprzedaży produktu – np. ile kursów dla czytelników musiałbym sprzedać, żeby wyjść na zero?
- Jako wartość sprzedaży równej kosztom całkowitym działalności.
- Jako część planowanej sprzedaży, która pozwoli pokryć koszty (podawane w procentach).
#2 Jak obliczyć wskaźnik rentowności inwestycji?
Odnoszę wrażenie, że wskaźnik ROI (Return on Investment) jest szerzej znany niż próg rentowności, ale mimo wszystko wiele osób nie wie o co chodzi. W najprostszym tłumaczeniu wskaźnik zwrotu inwestycji to stosunek zysku netto (czyli po opodatkowaniu) do całkowitych kosztów inwestycji.
Gorąco polecam Ci korzystanie z tego wskaźnika szczególnie gdy prowadzisz kilka różnych projektów biznesowych lub po prostu dywersyfikujesz działania marketingowe. Dzięki obliczeniu ROI będziesz wiedzieć które działania przynoszą dobre efekty, a które należy zoptymalizować lub wygasić.
#3 Założenie firmy jest bezpłatne!
Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą to nie musisz ponosić żadnych opłat z tym związanych! Niestety wiele osób wciąż łapie się na listy i maile przysyłane przez różnego rodzaju „ewidencje przedsiębiorców” będące w rzeczywistości prywatnymi spółkami żerującymi na niewiedzy niedoświadczonych ludzi.
Zasada działania tego typu firm jest podobna. Szukają one nowo założonych firm, następnie wysyłają powiadomienie, że firma została dodana do ich „ewidencji” i że zostanie wykreślona jeśli nie zapłaci odpowiedniej kwoty. Problem w tym, że to żadne „ewidencje”, a śmieciowe katalogi firm żerujące na niewiedzy innych.
#4 Oddziel finanse osobiste o finansów firmy
Jedną z cech jednoosobowej działalności gospodarczej jest brak konieczności posiadania osobnego rachunku bankowego. Majątek właściciela jest również majątkiem firmy, co oznacza, że jedyne rozdzielenie następuje przy wpisywaniu do księgi przychodów i rozchodów pozycji związanych z prowadzoną działalnością.
Takie myślenie to poważna pułapka i może w długiej perspektywie znacząco utrudnić prowadzenie działalności. Rozdzielenie finansów firmy od finansów osobistych poprzez osobne konta jest podstawą w sprawnym zarządzaniu firmą i pomaga w zapanowaniu nad przepływami pieniężnymi. Dodatkowe konto nic nie kosztuje, a dobre nawyki pozostaną.
#5 Dane osobowe trzeba odpowiednio chronić
Do niedawna sam nie wiedziałem o konieczności zgłaszania baz klientów do GIODO, ale taka konieczność istnieje. To, że masa ludzi nie wie o takim obowiązku to inna kwestia, ale skoro już to czytasz to nie powielaj złych schematów.
#6 Przemyśl sprawę 5 razy zanim założysz firmę
W prawdzie obiecałem, że powiem o pięciu sprawach, ale myślenie ex-ante jest wartością na tyle uniwersalną, że warto o nim wspomnieć po raz kolejny. Polska nie jest krajem dla młodych przedsiębiorców. Już od pierwszego dnia musisz płacić składki, zmagać się z biurokracją i ułomnościami naszego rynku. To sprawia, że łatwo się zniechęcić, ale absolutnie nie możesz się poddawać. Lepiej wstrzymać się parę miesięcy, jeszcze raz przemyśleć sprawę i dobrze się przygotować niż spalić pomysł po 3 miesiącach strat i rzucić własny biznes na rzecz etatu w przeciętnej firmie.
A ty co dołożyłbyś do listy?
ODBIERZ BEZPŁATNE ARKUSZE!
Dołącz do grona subskrybentów tego newslettera i odbierz bezpłatne arkusze, które pomogą Ci zapanować na domowym budżetem!